Microsoft Trill w open source. Narzędzie przetwarza biliony zdarzeń dziennie

Microsoft Trill w open source. Narzędzie przetwarza biliony zdarzeń dziennie

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:28
17.12.2018
506 wyświetleń

Kolejny dzień, kolejny projekt otrzymał open-source'owe namaszczenie Microsoftu. Dziś otwarcia źródeł doczekał się Trill, wewnętrzny projekt Microsoftu z dostępem do nowego języka zapytań tymczasowych i możliwością przetwarzania bilionów zdarzeń dziennie (stąd nazwa). Trill rozwijany jest przez Microsoft Research od 2012 roku, a od dzisiaj mają do niego nieograniczony dostęp wszyscy zainteresowani deweloperzy.

W dzisiejszym krajobrazie technologicznym przetwarzanie ogromnych ilości danych w każdej milisekundzie to możliwość na wagę złota. Aby odpowiedzieć na ten rosnący trend, Microsoft udostępnił źródła swojego własnego narzędzia. Trill wystartował w 2012 roku jako projekt Microsoft Research i stał się tematem artykułów naukowych m.in. w VLDB i IEEE Data Engineering Bulletin. Później doczekał się faktycznej implementacji m.in. w produktach Azure Data, Bing Ads czy nawet Halo. Źródeł języka Trill należy doszukiwać się w StreamInsight, dawnej usłudze Microsoftu, potężnej platformie umożliwiającej rozwijanie i wdrażanie złożonych aplikacji przetwarzających zdarzenia. Oba systemy bazują na rozszerzonym modelu danych i zapytań, który rozszerza model relacyjny o dodatkowy składnik - czas.

Microsoft podaje kilka cech, za które deweloperzy uwielbiają Trill:

  • Jako biblioteka silnika jednowęzłowego dowolna aplikacja .NET, usługa lub platforma może używać Trill i zacząć przetwarzać zapytania.
  • Język tymczasowych zapytań pozwala użytkownikom wyrażać złożone zapytania w czasie rzeczywistym i/lub z udziałem zestawów danych offline.
  • Wysoka wydajność Trill w zakresie przewidzianych scenariuszów użycia oznacza, że użytkownicy dostają wyniki z niewiarygodną prędkością i niską latencją - do kilku miliardów wydarzeń na sekundę.

Źródła związane z Trill Microsoft udostępnił w repozytorium GitHub. Za jakiś czas pojawi się więcej materiałów, omówień i szczegółów technicznych.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://azure.microsoft.com/en-us/blog/microsoft-open-sources-trill-to-deliver-insights-on-a-trillion-events-a-day/

Polecamy również w kategorii Open Source