Microsoft Teams pozwala teraz zamieszczać fragmenty kodu w wiadomościach

Microsoft Teams pozwala teraz zamieszczać fragmenty kodu w wiadomościach

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/17/2018, 10:21 PM

Liczba odsłon: 2695

Microsoft Teams otrzymał z pozoru niewielką, ale przez wielu użytkowników długo wyczekiwaną zmianę, z której ucieszą się zwłaszcza programiści. Aplikacja umożliwia mianowicie umieszczanie w wiadomościach fragmentów kodu wraz z odpowiednim dla danego języka kolorowaniem składni. Wystarczy wybrać jeden z kilkudziesięciu języków i reszta odbywa się automatycznie. Poniżej pokazujemy, jak dodać kod do wiadomości w polskiej wersji Teams.

Microsoft Teams

O obecności nowej funkcji poinformowała dziś Anne Michels, product marketing manager w Microsoft Teams: "Nowość w Microsoft Teams: Wysyłaj wstawki kodu w wiadomościach. To jedna z najczęściej proszonych funkcji, o której wiem, że wielu z was na nią czekało! Zawiera kolorowanie składni, automatyczne wcięcia i kontrolę nad zawijaniem wierszy, wszystko w wybranym przez was języku programowania!". Ku naszemu zaskoczeniu funkcja przyjazna deweloperom już w dniu debiutu jest dostępna w polskiej wersji językowej Teams. Poniżej pokazujemy, jak do niej dotrzeć.

  1. Zaczynamy od przejścia na zakładkę konwersacji (Czat lub Zespoły).
  2. Na samym dole, pod polem tekstowym ("Rozpocznij nową konwersację.") klikamy pierwszą ikonkę Formatowanie, oznaczoną literką A.
  3. W wysuniętym menu formatowania klikamy ikonę Wstawka kodu programu, oznaczoną symbolami </>.
  4. W okienku, które się pojawi, z menu w prawym górnym rogu wybieramy nasz język (np. C, C++, CSS, ASP.NET, C#, PHP, Perl, HTML, SQL, Ruby, Java i wiele innych) i wpisujemy bądź wklejamy kod w obszarze edycji. Możemy też dodać temat.
  5. Gdy wszystko już gotowe, klikamy Wstaw.
  6. Powracamy do standardowego widoku konwersacji i możemy wysłać wiadomość z wstawką kodu lub powrócić do jego edycji.

Jak widać, funkcja jest banalnie prosta w obsłudze i nie powinna sprawiać trudności użytkownikom zaznajomionym z podstawową obsługą Teams. Jest to również znaczne ułatwienie życia programistom, jako że nie muszą już oni wysyłać jednolitych fragmentów kodu bez wcięć i kolorowania.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia