Microsoft Research zamierza pokonać raka w ciągu 10 lat

Microsoft Research zamierza pokonać raka w ciągu 10 lat

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/21/2016, 5:32 PM

Liczba odsłon: 1931

Windows, Office, Skype, Lumia, Surface... Microsoft najlepiej znany jest z produktów użytkowych, jednak nie wszyscy wiedzą, że firma udziela się na wielu polach naukowych, w tym także na styku technologii i medycyny. Właśnie w tym obszarze badacze z Microsoft Research przewidują rewolucyjne zmiany, które w ciągu najbliższej dekady pozwolą dosłownie rozwiązać problem raka.

O istnieniu laboratorium Biological Computing wewnątrz Microsoft wielu z nas pewnie słyszy po raz pierwszy, więc już spieszymy z wyjaśnieniami. Laboratorium zrzesza badaczy, zajmujących się tzw. big data, przetwarzaniem danych w chmurze, modelowaniem komputerowym i biologią. Jednym z przyświecających celów jest lepsze poznanie ciała i komórek, z których składają się organizmy. Dotyczy to także komórek rakowych. Wiele projektów skupia się na modelowaniu rozwoju, rozprzestrzenianiu i rozmnażaniu komórek, a także nad kwestią "decyzji", czy komórka ma zamienić się w raka, czy umrzeć. Równolegle do tych badań zespół stara się rozwinąć komputery molekularne, wbudowane w DNA, które będą mogły rozpoznać, dokonywać interakcji i być może również naprawiać lub niszczyć komórki rakowe.

Jak twierdzi Chris Bishop (na zdjęciu powyżej), szef laboratorium w Microsoft Research, biologia i komputeryzacja są bardzo głęboko powiązane na fundamentalnym poziomie. Ostatnie rezultaty badań pozwoliły badaczom z Biological Computing wygłosić śmiałą tezę - w ciągu najbliższej dekady będzie można "rozwiązać" problem raka. Inżynierowie celowo używają tego pojęcia, bowiem nie chodzi po prostu o "wyleczenie". Rak ma zostać niejako przekształcony w konwencjonalną chorobę, z którą medycyna będzie już w stanie sobie poradzić. "To cel długoterminowy, ale... myślę, że w ciągu pięciu-dziesięciu lat będzie już technicznie możliwe wprowadzenie inteligentnego systemu molekularnego, który potrafi wykryć chorobę" - komentuje Andrew Philips, szef zespołu. Jak dodaje dr Jasmin Fisher, starsza badaczka i profesor w Cambridge University: "Jeśli będziemy mogli kontrolować i regulować raka, stanie się on taki sam, jak każda inna przewlekła choroba, i problem zostanie rozwiązany. Myślę, że w niektórych odmianach raka zajmie to może pięć lat, ale na pewno nie więcej niż dekadę. Wówczas będziemy prawdopodobnie mieli cały wiek bez raka".

Fisher sądzi, że inteligentne urządzenia przyszłości będą nieprzerwanie monitorować stan zdrowia i porównywać go z prawidłowym wzorcem funkcjonowania organizmu człowieka, dzięki czemu łatwo będzie wykryć patologiczne zmiany. W podobnym tonie utrzymuje swoje prognozy HP, według którego wkraczamy w erę Healthcare 4.0. Rozwój medycyny ma niebawem gwałtownie przyspieszyć, a kluczową rolę odegra w tym infrastruktura informatyczna - komputery, cyfryzacja i przetwarzanie ogromnych danych przez chmurę.