Microsoft HoloLens napędzany Atomem Intela?

Microsoft HoloLens napędzany Atomem Intela?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:52
29.01.2015
0 komentarzy
1989 wyświetleń

Zaprezentowany niedawno 'ubieralny' komputer holograficzny HoloLens zrobił na nas piorunujące wrażenie. Microsoft skupił się raczej na dalekosiężnych planach zastosowania obecnej w nim technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR), unikając zbyt szczegółowego wgłębiania się w parametry techniczne. Najnowsze doniesienia mogą jednak rzucić na ten temat nieco więcej światła.

Podczas oficjalnej prezentacji HoloLens dowiedzieliśmy się, że urządzenie zostanie wyposażone w trzy oddzielne układy obliczeniowe: CPU, GPU oraz odpowiedzialny za warstwę 'holograficzną' HPU. O ich standardzie i mocy obliczeniowej dotychczas nie wiedzieliśmy praktycznie nic. Microsoft wspominał jedynie o przetwarzanych w każdej sekundzie "terabajtach danych". Nowy głos w tej sprawie pochodzi z anonimowego źródła, według którego zarówno procesor obliczeniowy, jak i procesor graficzny, zostały wykonane przez firmę Intel.

HoloLens

Układy te mają być oparte na nowej architekturze Cherry Trail (nazwa robocza najnowszych chipów z serii Intel Atom, zaprojektowanych specjalnie dla tabletów i smartfonów), bazującej na wykonanej w technologii 14 nm architekturze Broadwell, która trafić ma do urządzeń jeszcze w tym roku. Choć Microsoft nie potwierdza tych doniesień, wiele wskazuje na to, że są one zgodne z prawdą. Cherry Trail pasuje do wszystkiego, co już wiemy o HoloLens. Zmniejszone procesory o mniejszej emisji ciepła i wsparciu dla bezprzewodowego ładowania i łączności mogą stanowić idealne wsparcie obliczeniowe dla nadchodzącego urządzenia.

Oczywiście pozostaje pytanie o enigmatyczne HPU. Czym właściwie ten układ może się zajmować? HPU najprawdopodobniej odciąży pozostałe procesory, by skupić się na przetwarzaniu obrazów oraz renderowaniu i łączeniu elementów świata 3D. Czy producentem tajemniczych układów także będzie Intel? Jest to możliwe, aczkolwiek obie firmy dziś wstrzymują się od komentarzy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/rumor-microsofts-hololens-is-powered-by-intel-atom-chips

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

Skomentuj

Autor