Microsoft Edge wspiera już kompresję Brotli

Microsoft Edge wspiera już kompresję Brotli

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:36
21.12.2016
0 komentarzy
1507 wyświetleń

Microsoft Edge dozbraja się w technologie i funkcje, które przygotowują przeglądarkę na nadejście Creators Update. Najnowszym nabytkiem jest otwartoźródłowy algorytm kompresji autorstwa Google - Brotli. To również spadkobierca wcześniejszego algorytmu Zopfli. Czym charakteryzuje się stosunkowo nowy format kompresji i jak przełoży się to na działanie Edge?

Brotli jest formatem kompresji zdefiniowanym w RFC 7932 i wcześniej dostępnym jako część formatu czcionek WOFF2. Gdy jest używany jako metoda odkodowania zawartości HTTP, osiąga do 20% wyższy współczynnik kompresji w porównaniu do algorytmów oferujących podobne prędkości kompresji i dekompresji. W efekcie zmniejsza się czas ładowania strony przez przeglądarkę. Brotli jest ponadto wydajniejszy (np. od Deflate) pod względem rozmiarów plików i zapotrzebowania względem CPU. W przeciwieństwie do gzip algorytm nie jest zaprojektowany do działania samodzielnego, lecz stanowi raczej rozwiązanie kompresyjne offline. W ostatnich miesiącach Brotli pojawił się w Firefoksie, Operze i Chrome, a kolejny na liście jest Microsoft Edge. Jeśli korzystacie z wydań Insider Preview (począwszy od builda 14986), tak naprawdę korzystacie już z formatu Brotli.

Począwszy od EdgeHTML 15.14986, Microsoft Edge używa Brotli do odkodowywania zawartości HTTP. Wsparcie stanie się ogólnodostępne przy wydaniu Windows 10 Creators Update wiosną przyszłego roku, jednak już teraz można z niego korzystać w buildach Insider Preview. W tych właśnie wydaniach Edge wspiera już algorytmy Brotli przy połączeniach HTTPS i HTTP.

Jeśli chcecie poznać szczegóły techniczne algorytmu, zachęcamy do przejrzenia dokumentacji. Znajdziecie tam porównanie działania Brotli i innych algorytmów kompresyjnych: Deflate, Zopfli, LZMA, LZHAM i Bzip2.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2016/12/20/introducing-brotli-compression/

Polecamy również w kategorii Edge

Komentarze

Skomentuj

Autor