Microsoft Cloud wydajnością energetyczną bije na głowę tradycyjne centra danych

Microsoft Cloud wydajnością energetyczną bije na głowę tradycyjne centra danych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/20/2018, 6:48 PM

Liczba odsłon: 1413

Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że Microsoft Cloud jest o 93% bardziej wydajny energetycznie i nawet o 98% bardziej wydajny pod względem emisji dwutlenku węgla niż tradycyjne centra danych w modelu on-premise. W raporcie uwzględniono też procentowy udział firm, które przeniosły się z rynku on-premise do Microsoft Cloud, przyczyniając się do redukcji emisji CO2 porównywalnej z emisją amerykańskiej metropolii. To jednak nie koniec wysiłków na tym polu.

Microsoft Cloud

Microsoft twierdzi, że liczby te są wynikiem wieloletniej pracy i skupienia się na tym, by jego centra danych i usługi w chmurze były najlepsze w swojej klasie, co obejmuje też pokaźne inwestycje w zrównoważony rozwój. "Przez lata ciężko pracowaliśmy, aby nasze centra danych i usługi w chmurze były jak najbardziej wydajne. Zaczyna się to od zaprojektowania naszego IT z myślą o wydajności, w tym o szybszych, bardziej wydajnych układach, które mogą zdziałać więcej przy mniejszym zużyciu energii, oraz o rozwoju oprogramowania typu open source, aby dzielić się naszymi projektami i uczyć się od innych za pośrednictwem Open Compute Project. Zainwestowaliśmy również w projekty zrównoważonych centrów danych i operacji, osiągając ekonomię skali i maksymalizując wydajność naszej infrastruktury centrów danych" - wyjaśniają Rob Bernard, główny strateg środowiskowy, i Christian Belady, główny menadżer Cloud Infrastructure Strategy and Architecture w Microsoft.

Microsoft Cloud

Osiągnięcie wysokiej wydajności to jednak nie wszystko. Jak pamiętamy, Microsoft zobowiązał się stopniowo zwiększać udział energii odnawialnej w zasilaniu swoich centrów danych. "Mamy obecnie projekty z energią odnawialną na trzech kontynentach, co całościowo daje blisko 1,2 gigawata" - dodają autorzy. To oczywiście nie koniec wysiłków tak pod względem efektywności, jak i adaptacji zielonej energii. Z raportu dowiadujemy się, że 20% istniejącego rynku on-premise w USA przeniosło się do Microsoft Cloud, zwiększając redukcję emisji CO2 na poziomie tej generowanej przez Seattle, Waszyngton czy Torino we Włoszech. Microsoft przyznaje, że w 2018 roku nie istnieje już tylu centrów danych on-premise, co choćby w 2010, ale zmiana i tak nie jest ogromna. Firma liczy na sprawdzenie się prognoz Cisco, według których w ciągu najbliższych 3 lat usługi w chmurze mogą odpowiadać za 95% całego ruchu centrodanowego. Będzie to możliwe dzięki podwojeniu hiperskali centrów danych na całym świecie.

Ekologiczne podejście w zarządzaniu chmurą to dla Microsoftu coś więcej niż chwyt marketingowy. Firma utrzymuje, że korzyści są tu dwojakie. Po pierwsze, chodzi o zminimalizowanie wpływu na środowisko, jaki generują centra danych. Po drugie, większa wydajność operacyjna jest zwyczajnie bardziej opłacalna zarówno dla biznesu Microsoftu, jak i klientów i planety.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia