Linuksowa powłoka Bash trafi do Windows 10

Linuksowa powłoka Bash trafi do Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:51
30.03.2016
1 komentarz
3213 wyświetlenia

Bash w Windows 10! Linux w Windows 10! To ukłon w stronę deweloperów Linuksa w sposób nieznany dotąd w Microsoft. "Powłoka Bash trafi do Windows. Tak, prawdziwy Bash trafi do Windows" - powiedział Kevin Gallo na scenie w trakcie dzisiejszego BUILD. Niespodziewana zapowiedź wywołała burzę owacji na stojąco. Nowa funkcjonalność zostanie udostępniona w ramach lipcowego Anniversary Update dla Windows 10.

Przecieramy oczu ze zdumienia, ale to prawda. "To nie jest VM [maszyna wirtualna]. To nie skompilowane skrośnie [cross-compiled] narzędzia. To jest natywne" - mówi Gallo - "Współpracowaliśmy z Canonical, by zaoferować to świetne doświadczenie, które będziecie mogli pobrać wprost ze Sklepu Windows". Narzędzia zewnętrznych producentów umożliwiały takie rozwiązanie już kilka lat temu, tym niemniej bezpośrednie partnertstwo Microsoft i Canonical - firmy sponsorującej i wspierającej projekty open source, w tym dystrybucje Ubuntu - jest czymś zupełnie nowym.

Bash

Uniksowa powłoka umożliwi elastyczny i wygodny dostęp do skryptów i narzędzi deweloperskich dla Linuksa, bez konieczności opuszczania środowiska Windows. Jak to wszystko działa od strony technicznej? W rzeczywistości instalowany jest pełnoprawny obraz Ubuntu, który pozwala uruchomić powłokę. Z drugiej strony wszystko odbywa się w Windows na poziomie natywnym, a użytkownicy mają dostęp do poleceń Bash i aplikacji typu Emacs, grep, awk czy vi, pozostając w środowisku Windows.

Bash

Jak pisze Microsoft, "Windows 10 będzie w stanie obsługiwać natywnie Bash, dając użytkownikom dostęp do systemu plików Windows oraz narzędzi ze świata interfejsów z wierszem poleceń". Na tym jednak nie koniec. Myerson sygnalizuje, że "niebawem będzie tego więcej", co może oznaczać tylko tyle, że Windows 10 staje się coraz bardziej otwarty na open source. Jak dodaje Scott Hanselman z Microsoft, "to wspaniała rzecz dla deweloperów, którzy używają różnorodnego zestawu narzędzi".

Bash

Kolejne doniesienia z BUILD 2016 już za moment, tymczasem zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.theverge.com/2016/3/30/11331014/microsoft-windows-linux-ubuntu-bash

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Andi 11:22 03.04.2016

    Krok we właściwym kierunku dobrze byłoby wprowadzić do windowsa niektóre elementy z linuxa

Skomentuj

Autor