Kryptowaluta od Facebooka zostanie pokazana w przyszłym tygodniu

Kryptowaluta od Facebooka zostanie pokazana w przyszłym tygodniu

 Łukasz Klimkiewicz
Łukasz Klimkiewicz
15:19
14.06.2019
560 wyświetleń

Dziennikarze Wall Street Journal podają, że w przyszłym tygodniu włodarze Facebooka po raz pierwszy pokażą światu swoją własną kryptowalutę. Co ciekawe, nie będzie to rzecz na wzór Bitcoina, ponieważ Facebook uzyskał wsparcie takich finansowych gigantów, jak Visa, Mastercard oraz PayPal.

Kryptowaluta Facebooka będzie nosić nazwę Libra, a całość będzie funkcjonować w ramach podmiotu finansowego Libra Association, w którego skład będą wchodzić spółki Visa, Mastercard, PayPal, Uber, Stripe, Booking.com oraz sam Facebook. Głównym celem organizacji będzie jednak zapobieganie przejęciu całkowitej kontroli nad walutą właśnie przez Facebooka. Każda z wcześniej wymienionych spółek zainwestuje po około 10 milionów dolarów w rozwój nowej kryptowaluty.

Zaangażowanie gigantów finansowych w postaci Visy i Mastercard jest interesujące, ponieważ do tej pory kryptowaluty kojarzyliśmy jako alternatywne i tańsze formy płatności, niezwiązane z ogólnodostępnymi kanałami przepływu pieniędzy. Wall Street Journal spekuluje, że oprócz wcześniej wspomnianej kontroli firmom zależy oczywiście na wyciągnięciu zysków ze swojej inwestycji. Jest na co liczyć, ponieważ szacuje się, że codziennie z Facebooka korzysta ponad 2,4 mld użytkowników na całym świecie. Potencjalna baza użytkowników nowej kryptowaluty jest więc ogromna.

Reklama

Jak Facebook chce gospodarować swoją walutą? W Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii możliwe jest wysyłanie pieniędzy za pośrednictwem aplikacji Messenger i WhatsApp. Facebook liczy więc, że użytkownicy będą korzystać z waluty Libre, którą następnie będą mogli wymienić na pieniądze znajdujące się w publicznym obiegu. Idąc dalej, Facebook chce nawiązać współpracę z kolejnymi spółkami z branży e-commerce, aby użytkownicy robiący zakupy mogli płacić walutą Libre. Mówi się również, że Facebook planuje rozpoczęcie prac nad specjalnym terminalem płatniczym, umożliwiającym wymianę Libre na walutę danego państwa.

Koniec końców wprowadzenie Libry do oficjalnego i legalnego obiegu wcale nie będzie takie proste. Facebook będzie musiał sprostać wielu regulacjom prawa finansowego - światowego, amerykańskiego, europejskiego i krajowego. Serwis TechCrunch podaje, że Libra zostanie po raz pierwszy zaprezentowana 18 czerwca, a do obiegu miałaby trafić już w 2020 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theverge.com/2019/6/14/18678785/facebook-libra-cryptocurrency-visa-mastercard-uber-paypal-stripe-association-consortium

Polecamy również w kategorii Facebook