Korzystasz z przywracania, by cofnąć aktualizacje? Możesz zablokować komputer na dobre

Korzystasz z przywracania, by cofnąć aktualizacje? Możesz zablokować komputer na dobre

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/24/2019, 10:37 PM

Liczba odsłon: 3346

Funkcja przywracania systemu może uratować nam skórę, kiedy Windows zaczyna się sypać, ale w niektórych scenariuszach może przyczynić się do jeszcze większych kłopotów. Doświadczyło ich ostatnio trochę użytkowników, u których pojawił się błąd zatrzymania 0xc000021a i niemożliwe stało się uruchomienie systemu. Aby jednak do tego doszło, muszą zejść się pewne warunki.

Problem dotyczy prawdopodobnie wszystkich komputerów z Windows 10, na których włączono ochronę systemu i utworzono punkt przywracania systemu. Jak wyjaśnia Microsoft na stronie wsparcia, problem występuje w następującym scenariuszu:

  1. Przeprowadzamy czystą instalację Windows 10 na komputerze.
  2. Włączamy ochronę systemu, a następnie tworzymy punkt przywracania systemu o nazwie "R1" (w rzeczywistości nazwa nie ma znaczenia).
  3. Instalujemy jedną lub więcej aktualizacji Windows 10.
  4. Gdy aktualizacje skończą się instalować, przywracamy system do punktu przywracania "R1" (czy jak go tam nazwaliśmy).

W tym scenariuszu system nie przywraca się do utworzonego punktu. Zamiast tego pojawia się błąd zatrzymania (0xc000021a). Możemy zrestartować komputer, ale system nie może już uruchomić pulpitu. Jest to jeden ze znanych problemów w Windows 10. Microsoft wyjaśnia, że Windows podczas procesu przywracania tymczasowo planuje przywracanie plików, które są w użyciu, po czym zapisuje informacje w rejestrze. Po ponownym uruchomieniu komputera operacja się kończy. W tym przypadku Windows przywraca pliki katalogów i planuje przywrócenie plików sterowników (.sys) po ponownym uruchomieniu. Kiedy jednak to następuje, Windows ładuje istniejące sterowniki, nim przywróci ich poprzednie wersje. Ponieważ wersje sterowników nie pasują do wersji w przywróconych plikach katalogów, proces restartu zatrzymuje się.

Jeżeli właśnie to nam się przydarzyło, możemy to jeszcze odwrócić! Uruchamiamy komputer ponownie, aż włączy się środowisko odzyskiwania systemu (WinRE). Wybieramy wtedy Rozwiązywanie problemów > Opcje zaawansowane > Więcej opcji odzyskiwania > Ustawienia uruchamiania i wybieramy Uruchom ponownie teraz. Następnie z opcji rozruchu wybieramy Wyłącz wymuszanie podpisów sterowników. Kiedy Windows uruchomi się ponownie, proces przywracania do ustalonego punktu powinien się dokończyć. Alternatywnie możemy na ekranie Opcje zaawansowane > Więcej opcji odzyskiwania skorzystać z opcji Cofnij przywracanie systemu.