Koniec z tradycyjnym Panelem Sterowania?

Koniec z tradycyjnym Panelem Sterowania?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:16
22.10.2014
5 komentarzy
3416 wyświetleń

Wczorajsza aktualizacja Windows 10 Technical Preview wniosła kilka nowości kosmetycznych i parę nowych funkcjonalności - m. in. DataSense i Battery Saver. Obie trafiły do kategorii PC settings w trybie Modern UI. To jeszcze nie koniec. Czy build 9860 zwiastuje zmiany w tradycyjnym podejściu do Panelu Sterowania?

Od czasu premiery Windows 8 - czyli od praktycznie 2 lat - wizja Panelu Sterowania zaczęła odchodzić od tego, co znamy ze starszych edycji Windows. Mamy tu więc do czynienia z dwoistym rozmieszczeniem poszczególnych ustawień. Do niektórych dojdziemy jedynie w trybie okienkowym, do innych zaś jedynie w Modern UI. Część ustawień znajdziemy w obu interfejsach. Co to ma wspólnego z Windows 10? Pierwsza kompilacja Technical Preview prezentowała ustawienia PC w ten właśnie sposób. Wczorajsza aktualizacja wniosła jednak coś nowego.

Windows 10

Od wczoraj - obok tradycyjnego Panelu Sterowania i 'nowoczesnych' PC Settings - do dyspozycji użytkowników oddano zPC Settings. Na pierwszy rzut oka nowy panel nie różni się od PC Settings. Gdy jednak przyjrzymy mu się bliżej, okazuje się, że trafiły tu pozostałe ustawienia, których nie znajdziemy w PC Settings (bez 'z' w nazwie). Niektóre z nich oznaczono gwiazdką (np. 'Storage Sense*' czy 'Windows Defender for great justice!*') i są one praktycznie niefunkcjonalne. Mamy więc trzy różne podejścia do ustawień komputera, z czego najnowsze, znajdujące się w fazie testów, pretenduje do wyparcia klasycznego Panelu Sterowania.

Pozostaje oczywiście pytanie, czy Microsoft zamierza kontynuować nowy podział na trzy panele ustawień. Być może PC Settings i zPC Settings zostaną scalone w kolejnych buildach. Czy tradycyjny Panel Sterowania będzie jeszcze potrzebny? Jakoś trudno nam sobie wyobrazić zaawansowane i szczegółowe operacje z poziomu minimalistycznego trybu Modern UI...


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/is-microsoft-moving-away-from-the-traditional-control-panel-in-windows-10

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • Aleksander 16:15 22.10.2014

  Jakby się całkowicie pozbyli nie ukrywajmy dość skomplikowanego panelu sterowania to byłby głęboki ukłon w kierunku uproszczenia wszystko. :)

 • korniszon 16:35 22.10.2014

  @Aleksander - Nie przesadzaj, że klasyczny Panel sterowania jest (dość) skomplikowany. Klasyczny na pewno lepiej graficznie sygnalizuje daną funkcję (ikony) i miejsce w którym się dana funkcja znajduje, niż menu, w menu, w kolejnym menu w ModernUI. To nie jest kwestia przyzwyczajeń tylko przejrzystości interfaceu.

 • Aleksander 17:44 22.10.2014

  @karniszan mam na myśli bardziej zaawansowane opcje, których z reguły przeciętny użytkownik komputera nie używa a są one na wierzchu w panelu sterowania :). np jakieś zaawansowane opcje zarządzania energią - niech to jest dla administratorów a w podstawowym panelu po prostu podstawy: uśpij komputer po: xyz

 • Krzysztof Sulikowski 18:26 22.10.2014

  Dokładnie, chodzi o bardzo zaawansowane ustawienia, których nie sposób sprowadzić do kilku minimalistycznych przełączników.

 • korniszon 21:55 22.10.2014

  Nie jestem jakimś fanatykiem "starego", ale jak dla mnie w narzędziach typu Panel sterowania, klasyczny interface sprawdza się nader dobrze. Jak napisał wyżej Krzysztof Sulikowski, nie sposób jest sprowadzić zaawansowanych opcji do kilku przełączników. Będzie to po prostu niewykonalne i niewygodne za razem. No chyba że MS sprowadzi wszystko do jakiejś nowej "nakładki" dla zaawansowanych, albo wszystko wrzuci do rejestru ;)

Skomentuj

Autor