Komputer z Windows 10 oparty na architekturze ARM już w drodze!

Komputer z Windows 10 oparty na architekturze ARM już w drodze!

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
08:17
24.04.2017
4 komentarze
1754 wyświetlenia

Żyjemy w czasach niebywałego postępu technologicznego, który zaobserwować możemy praktycznie w każdej dziedzinie, niezależnie czy chodzi o medycynę, bankowość czy miniaturyzacje. Niegdyś komputery o mocy obliczeniowej współczesnego kalkulatora zajmowały całe budynki, dziś zaś dysponujemy smartfonami o nieporównywalnie większej wydajności. Trend miniaturyzacji mimo tego nie zwalnia, zaś producenci w ostatnich latach prześcigają się w tworzeniu coraz to smuklejszych laptopów, które to postrzegane są obecnie jako podstawowe narzędzie pracy. Możliwe że już niebawem dane nam będzie zaobserwować kolejny skok techniczny w tym aspekcie, bowiem Qualcomm połączył swe siły z Microsoftem.

Microsoft i Qualcomm łączą swoje siły

Celem wspólnego projektu obu gigantów jest stworzenie rzeczy wręcz niebywałej: komputera zbudowanego w oparciu o procesor ARM działającego na pełnym, nieokrojonym Windows 10. Jako że dla wielu niejasnym może być ten fenomen, pokrótce go wyjaśnimy. Otóż architektura ARM cechuje się bardzo niskim poborem mocy, zaś procesory zbudowane na jej podstawie zajmują niesamowicie mało miejsca. Właśnie na podstawie tego typu komponentów zbudowane są smartfony, które przecież tak naprawdę są małymi komputerami. Sercem zapowiedzianego urządzenia ma być wyprodukowany przez Qualcomma ośmiordzeniowy procesor ARM Snapdragon 835, stworzony w procesie produkcyjnym 10nm. Czego więc możemy się spodziewać po tym laptopie? Z pewnością będzie on niesamowicie energooszczędny oraz być może sporo cieńszy od obecnie oferowanych ultrabooków. Co zaś się tyczy jego wydajności, prawdopodobnie nie będzie ona najwyższych lotów, jednak nie można mieć wszystkiego. Do powstania tego projektu przyczynia się oczywiście w sporej mierze również Microsoft, bez którego zresztą cały plan posypałby się jak domek z kart. W końcu do tej pory Windows działał jedynie na procesorach opartych o architekturę x86, przez co wymagana będzie jego odpowiednia modyfikacja. Rezultatów całej hecy oczekiwać możemy w ostatnim kwartale tego roku, bowiem na wtedy została zapowiedziana przez CEO Qualcommu premiera pierwszego urządzenia działającego w oparciu o te rozwiązanie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.windowscentral.com/first-windows-10-arm-pc-arrive-fourth-quarter-qualcomm-says?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+wmexperts+%

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • eFT 09:12 24.04.2017

  "W końcu do tej pory Windows działał jedynie na procesorach opartych o architekturę x86, przez co wymagana będzie jego odpowiednia modyfikacja." Nie wspomniano tu o Windows RT i Windows RT 8.1.

 • Amadeusz Labuda 10:40 24.04.2017

  W tym przypadku chodzi o całkowicie nieokrojonego Windowsa 10, nie zaś o rozwiązanie powalające na instalację tylko części software.

 • Ote Komputre junior 14:13 24.04.2017

  Jeśli chodzi "o te rozwiązanie", to co mnie obchodzi jakieś 8 rdzeni, 10 nanometrów i tym podobne, niewidoczne rzeczy.

 • Amadeusz Labuda 08:05 25.04.2017

  Ilość rdzeni wpływa na wydajność i komfort podczas pracy z wieloma aplikacjami. Proces technologiczny (czyli wspomniane 10 nm) jasno określa to, z jak zaawansowanym komponentem mamy do czynienia. Gdyby nie ta "niewidoczna" specyfikacja, równie dobrze moglibyśmy działać na komputerze sprzed 10 lat.

Skomentuj

Autor