Klasycznego pulpitu na małych urządzeniach z Windows 10 nie uświadczymy

Klasycznego pulpitu na małych urządzeniach z Windows 10 nie uświadczymy

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
00:12
28.01.2015
1 komentarz
3561 wyświetlenie

Joe Belfiore - osoba odpowiedzialna za proces tworzenia Windows 10 i szef działu pracującego nad interfejsem systemu, potwierdził na swoim Twitterze, że Windows 10 na urządzeniach z ekranem mniejszym niż 8 cali pozbawiony będzie tradycyjnego pulpitu.

Klasyczny pulpit będzie więc zarezerwowany tylko i wyłącznie dla urządzeń o przekątnej ekranu równej lub większej niż 8 cali. Pozostałe urządzenia, takie jak smartfony, mniejsze tablety i hybrydy nazywane phabletami, otrzymają tylko i wyłącznie interfejs Modern.

Z jednej strony ma to swoje uzasadnienie, choćby ze względu na utrudnioną obsługę i nawigację po systemie z poziomu pulpitu na tak małych urządzeniach. Praca w takiej konfiguracji zbyt często doprowadzałaby użytkowników do frustracji.

Klasycznego pulpitu na wspomnianych wyżej urządzeniach x86 nie będzie. Co jednak z zapowiedzianymi niedawno małymi tabletami ARM? Na nich użytkownik również będzie musiał "zadowolić się" wyłącznie aplikacjami Modern UI. Jak pamiętamy, procesory ARM nie są w stanie uruchamiać tradycyjnych aplikacji. Takie programy trzeba by więc dostosowywać i kompilować od nowa pod kątem bardziej energooszczędnej architektury. Opcja przepisania aplikacji x86 na ARM wydaje się bezpodstawna, gdyż mogłoby się okazać, że programiści musieliby zrezygnować z pewnych funkcji danego programu, a co za tym idzie, nie byłby on pełnowartościowy dla konsumenta. Tak czy inaczej, urządzenia te mają cechować się właśnie małą przekątną ekranu, a tym samym pulpit byłby na nich niedostępny chociażby z tego właśnie powodu.

W tym miejscu warto przypomnieć sobie o tabletach z rodziny Surface RT, które wyposażone są w procesory ARM. Mimo że oferują one dostęp do pulpitu, to nie zbyt wiele można na nim uruchomić, przez co użytkownicy nierzadko czuli się oszukani lub po prostu unikali zakupu tego sprzętu. Tym razem Microsoft będzie chciał uniknąć takiej pomyłki i po prostu fabrycznie zablokuje już i tak niewiele warty na nich klasyczny interfejs.

Plan wycofania pulpitu dotyczy tylko i wyłącznie nadchodzących urządzeń Windows 10. Belfiore podkreślił, że wszystkie obecne urządzenia, również te o małej przekątnej ekranu, otrzymają aktualizację do Windows 10 z klasycznym pulpitem.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-10-devices-with-screens-smaller-than-8-inches-to-lack-desktop

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • wptak2@interia.pl 16:20 29.12.2015

    Z nieznanej przyczyny w komputerze stacjonarnym na pulpicie Windows 10 zaistniały zmiany: -zniknęły zeń wszystkie ikony i jest pusty, ale w katalogu pod adresem "Ten komputer /Pulpit" nadal widnieją, -nie reaguje na próby ulokowania na nim nowych ikon, a w przypadkach ikon z w/w katalogu pojawiają wtórniki tych ikon ze znakiem 2, -kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ten goły pulpit pozostaje bez żadnej reakcji, -zajmuje większy obszar. Jak przywrócić stan normalny?

Skomentuj

Autor