Karty w aplikacjach już oficjalnie. Microsoft zapowiada Windows Sets

Karty w aplikacjach już oficjalnie. Microsoft zapowiada Windows Sets

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:12
28.11.2017
1 komentarz
1558 wyświetleń

Kilka dni temu do sieci trafiły nieoficjalne informacje, które sugerowały, że karty dostępne będą nie tylko w przeglądarce, ale trafią do aplikacji UWP. Już wówczas mówiło się, że funkcja ta nosi nazwę Sets i pozwala na organizowanie okien aplikacji w sposób znany do tej pory najbardziej z przeglądarek internetowych. Pogłoski okazały się sprawdzone, a Microsoft oficjalnie zademonstrował działanie funkcji Windows Sets. Czy to największa zmiana w interfejsie Windows od czasów Windows 95?

Zakładki aplikacji

Jak wynika z prezentacji, gdy pracujemy z oknem aplikacji (np. Microsoft Word) i chcemy skopiować zawartość do innej aplikacji, nie musimy szukać jej w menu Start. Wystarczy kliknąć ikonę +, czyli nowej karty, a otworzą się w niej proponowane aplikacje. Nowa karta działa niejako na zasadzie launchera i zapewnia dostęp do programów, które można uruchomić w tym samym oknie, tyle że na osobnej karcie. Na kartach można też oczywiście uruchamiać strony internetowe, podobnie jak w Edge. Po kolejnym uruchomieniu karty można przywrócić. Na poniższym przykładzie widzimy, że otworzenie pliku znajdującego się w OneDrive sprawia, że Windows pamięta pozostałe karty, otwarte w powiązaniu z tym plikiem, stąd też proponuje ich przywrócenie.

Windows Sets to funkcja przewidziana dla Windows 10 Redstone 4, czyli aktualizacji, która ukazać się ma w marcu 2018 r. Wpasowuje się ona w model "płynnej" pracy na wielu urządzeniach, czyli możliwości kontynuowania pracy w miejscu, w którym ją skończyliśmy, oraz błyskawicznego przesyłania zawartości między urządzeniami i aplikacjami. Karty mogą uprościć naszą pracę, podobnie jak dokonały tego w przeglądarkach internetowych. Rozwiązanie prawdopodobnie nie będzie obligatoryjne, więc nadal będzie można korzystać z osobnych okien.

Czy nowy trend zyska przychylność użytkowników? Czy stanie się najczęściej wybieranym modelem pracy? Prawdopodobnie okaże się to dopiero w przyszłym roku, gdy Redstone 4 na dobre zadomowi się na komputerach użytkowników Dziesiątki. Tymczasem pozostaje liczyć na opinie Insiderów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://insider.windows.com/en-us/articles/update-whats-coming-next-windows-insiders/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • novos 20:04 28.11.2017

    Wygląda bardzo użytecznie. Często pracuje z tekstem i nie mogę się doczekać. Boję się tylko, że będą opóźniać premierę tej funkcji.

Skomentuj

Autor