Jak zmienić tło danego folderu?

Jak zmienić tło danego folderu?

Autor: Robert Żuber

Opublikowano: 11/16/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 20782

Wielu użytkowników Windows Vista, po migracji z Windows XP, zauważyło zapewne brak jednej z opcji we właściwościach każdego z folderów, w stosunku do starszego systemu Microsoft. Przywoływaną funkcjonalnością jest możliwość ustawiania widoku tła dla każdego katalogu z osobna. W to miejsce mogliśmy wstawić ulubiony obrazek lub zdjęcie i cieszyć się jego widokiem podczas przeglądania ulubionych katalogów na dysku. Standardowo w Windows Vista tej opcji niestety nie zaimplementowano, ale znalazł się śmiałek, który postanowił rozszerzyć możliwości Eksploratora Windows i napisał odpowiedni program o nazwie AveFolderBg. Jest to niewielkie, zupełnie darmowe narzędzie, które za sprawą modyfikacji systemowego rejestru, oraz rejestracji w systemie nowej biblioteki DLL (której zadaniem jest wyświetlanie nowej zakładki) poszerzał możliwości wizualnej konfiguracji folderów. AveFolderBg nie został niestety spolonizowany, ale nie jest to wielkim problemem.

Instalacja dodatku jest dziecinnie prosta. Po wyodrębnieniu plików z samo rozpakowującego się archiwum otwórzmy nowo powstały katalog. Wewnątrz znajdziemy plik wsadowy install.bat, który należy uruchomić. Wywoła on polecenie rejestracji nowej biblioteki oraz dodania informacji do rejestru, którą musimy potwierdzić. Gdy cała operacja zakończy się sukcesem, wywołując z menu kontekstowego dowolnego katalogu opcję Właściwości powinniśmy ujrzeć nową kartę zatytułowaną Folder Background (z ang. Tło folderu). Wszelkie ustawienia tam wprowadzone, zapisywane są w ukrytym pliku desktop.ini, znajdującym się w każdym folderze.

Przycisk Set image (z ang. Wybierz obraz) otwiera przeglądarkę katalogów, z pomocą której wybrać możemy plik graficzny, który życzymy sobie, aby był tłem widoku katalogu. Za pomocą Remove Image (z ang. Usuń obraz) usuwamy wcześniej zadeklarowane tło. Zasobnik Text color (z ang. Kolor tekstu) pozwoli dostosować kolor czcionki nazw plików wewnątrz folderu. Zaznaczenie Shadow text (z ang. Cień tekstu), skutkuje wyświetlaniem cieniowania w widoku ikon, natomiast Apply to sub folders also ustawia dziedziczenie wybranych opcji również dla folderów wewnętrznych.

Po zastosowaniu skonfigurowanych ustawień nie zawsze zmiany da się zauważyć natychmiastowo. W takich przypadkach konieczne jest wylogowanie z systemu i ponowne zalogowanie się na konto, lub zrestartowanie Eksploratora Windows. W tym celu wciśnijmy kombinację klawiszy Alt + Ctrl + Del, oraz z listy opcji wybierzmy Menadżer zadań. Na liście procesów odnajdźmy explorer.exe i z menu kontekstowego Zakończ proces. Następnie z menu Plik menadżera otwórzmy Uruchom i wpiszmy explorer.exe potwierdzając klawiszem Enter. Po tym zabiegu i powrocie do konfigurowanego katalogu wszelkie zmiany powinny się uwidocznić. Odinstalowanie dodatku sprowadza się do uruchomienia pliku uninstall.bat. Automatycznie usunięte zostaną wszelkie zmiany w rejestrze wprowadzone przez narzędzie, oraz wyrejestrowana biblioteka. Następnie bezproblemowo usunąć możemy z dysku wszystkie pliki programu.

W ten oto sposób, niewielkim nakładem sił, możemy wzbogacić system w dodatkową, przydatną opcję konfiguracyjną, która zapewne przyda się amatorom pięknych widoków. Dodatek choć nie spolonizowany, jest bardzo prosty w obsłudze. Jak widać, domyślny brak określonej funkcji w systemie, wcale nie musi oznaczać, że powinniśmy na zawsze obejść się smakiem, lub powrócić do starszego systemu. Zawsze bowiem znajdą się pasjonaci, gotowi poświęcić swój czas i umiejętności, aby zwykłym użytkownikom choć troszkę uprzyjemnić pracę z systemem.