Jak za darmo zaktualizować system do Windows 10 Fall Creators Update

Jak za darmo zaktualizować system do Windows 10 Fall Creators Update

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
00:00
27.10.2017
8 komentarzy
6229 wyświetleń

Mimo iż Microsoft kusił darmową aktualizacją do systemu Windows 10 w momencie jego premiery (oraz na długo później), wiele osób wolało pozostać przy swoich starych, sprawdzonych już systemach operacyjnych. Winne temu były przede wszystkim zarzuty stawiane gigantowi w związku z nadużyciami telemetrii w najnowszym Windowsie oraz prozaicznie, brak konieczności uaktualnienia. To jednak z czasem zaczęło ulegać zmianom – w chwili obecnej spora część oprogramowania i sterowników pisana jest wyłącznie z myślą o Dziesiątce, zaś przewag nowego rozwiązania nad swoimi poprzednikami zaczęło stopniowo przybywać. Niestety, okres darmowej aktualizacji systemu zakończył się już jakiś czas temu, przynajmniej teoretycznie. W praktyce bowiem proces ten przeprowadzić można nadal, o ile oczywiście nie będziemy mieli przed tym oporów – konieczne jest bowiem podanie się za osobę korzystającą z technologii pomocniczych. Jak się okazuje, system nie weryfikuje tego w żaden sposób (przynajmniej jawny), wobec czego w stosunkowo łatwy sposób przeprowadzić można całą procedurę. Wymagane jest w zasadzie jedynie posiadanie legalnego i aktywowanego Windowsa 7/8/8.1.

Aktualizacja Windows z wykorzystaniem oferty dla osób korzystających z technologii pomocniczych

Aby zaktualizować system Windows do najnowszej odsłony korzystając z oferty dla osób korzystających z technologii pomocniczych:

 1. Przechodzimy na stronę Microsoftu, gdzie dostępne jest pobieranie systemu dla osób korzystających z technologii pomocniczych.
 2. Klikamy przycisk opisany jako UAKTUALNIJ TERAZ, po czym potwierdzamy monit dotyczący pobierania.
 3. Opis oferty darmowej aktualizacji

 4. Uruchamiamy pobraną aplikację, po czym potwierdzamy warunku licencyjne (oczywiście pod warunkiem, że się z nimi zgadzamy) poprzez wybranie Zaakceptuj.
 5. Przygotowywanie niezbędnych plików i ich instalacja

 6. Okno które się wyświetli, sprawdzi parametry naszego komputera. Zakładając, że nie wystąpią w tym miejscu żadne problemy, przechodzimy Dalej. Oczywiście, aby być w stanie to zrobić, konieczne jest posiadanie aktywowanej instalacji Windows 7/8/8.1, w przeciwnym razie po prostu nie będziemy mogli kontynuować procesu.
 7. Przygotowywanie niezbędnych plików i ich instalacja

 8. W tym samym oknie wyświetlone zostaną podstawowe wskazówki, oraz postęp procesu. Warto wiedzieć, że jest on trójetapowy, a co za tym idzie wskaźnik procentowy, który zobaczymy odnosi się tylko do danej czynności: pobierania plików, ich weryfikacji lub instalacji. Gdy etap ten się zakończy, komputer zrestartuje się wprowadzając zmiany

Pierwsza konfiguracja

 1. Pierwszym co zobaczymy później, będzie okno pierwszej konfiguracji. Co nietypowe, wykorzystane zostało te występujące w starszej wersji systemu, a co za tym idzie, również ustawienia prywatności nie są w tym przypadku aktualne. Nie jest jasnym, jak są one później identyfikowane przez system Windows, wobec czego najlepiej po zakończeniu instalacji i konfiguracji dla pewności je przejrzeć.
 2. Rozpoczynamy od ekranu potwierdzającego naszą tożsamość. W lewym górnym rogu powinna zostać wyświetlona nasza nazwa użytkownika, jeśli tak się stało przechodzimy Dalej. Istnieje tu również możliwość przelogowania się na inne konto za pomocą przycisku Nie jestem, jednak nie powinna zaistnieć taka potrzeba. Możemy również aktywować na tym etapie narzędzia technologii pomocniczych czyli Lupę, Narratora oraz Klawiaturę ekranową. Dodatkowo włączyć można też tryb dużego kontrastu oraz włączyć klawisze trwałe i klawisze filtru. Aby tego dokonać, należy kliknąć ikonę znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu.
 3. Następny etap to wspomniana wcześniej konfiguracja ustawień prywatności. Możemy tu wyłączyć wysyłanie części danych zbieranych przez system do serwerów Microsoftu. Dodatkowo jeżeli zechcemy poznać nieco więcej szczegółów, wystarczy wybrać Dowiedz się więcej. Gdy już dopasujemy wszystkie widoczne pozycje przechodzimy dalej klikając Zaakceptuj.
 4. Aplikacje dodane w Windows 10

 5. Pozostało nam jeszcze tylko zapoznać się z niektórymi aplikacjami przygotowanymi na potrzeby Windows 10. Przy każdej z nich znajdziemy krótki opis, wyjaśniający do czego tak właściwie służą. Jeżeli nie chcemy aby były one ustawione jako domyślne klikamy Pozwól mi wybrać moje aplikacje domyślne, po czym zaznaczamy/odznaczamy wybrane pozycje. Aby przejść do systemu wystarczy wybrać Dalej.
 6. Przez chwilę Windows 10 pobierać będzie jeszcze najnowsze aktualizacje, zaś gdy skończy ten proces przed naszymi oczami ukaże się gotowy do działania Windows 10 Fall Creators Update oraz monit informujący o pomyślnej aktualizacji. Aby go zamknąć wystarczy kliknąć Zakończ.

Jak widać, proces aktualizacji starszych wersji systemu do Windows 10 w ten sposób jest bardzo prosty i być może nawet łatwiejszy, niż ma to miejsce w przypadku normalnej aktualizacji. Należy jednak pamiętać, że z punktu prawnego jest to rozwiązanie stosunkowo niepewne. Microsoft bowiem określa to jako aktualizację dla osób korzystających z technologii pomocniczych, nie zaś stricte niepełnosprawnych. Oznacza to, że teoretycznie każdy korzystający na przykład z Narratora czy Lupy kwalifikuje się do skorzystania z tej formy uaktualnienia. Niemniej osąd w tej sprawie pozostawiamy już w Waszych rękach.

Aplikacje dodane w Windows 10


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Informacje o Windows 10

Komentarze

 • Paweł 16:49 05.01.2018

  Witam. Nurtuje mnie pytanie co to są nowe technologie ? czy wystarczy ze skorzystam z kolorowej czcionki w Windows i będę mógł przejść z Windows 7 czy 8 na Windows 10 ? Na stronie Microsoftu nie widzę nigdzie wymogów, kto może aktualizować, bo mi się wydaje ze każdy, kto posiada legalny klucz starszej wersji.

 • Jasiek 08:49 29.01.2018

  Chyba nie można już skorzystać z tej opcji: "Dziękujemy za zainteresowanie systemem Windows 10. Oferta bezpłatnego uaktualnienia systemów Windows 7 i Windows 8 dla klientów, którzy korzystają z technologii pomocniczych wygasła w dniu 31 grudnia 2017 r. Obecnie można kupić urządzenia z systemem Windows 10 i oprogramowanie na nie u sprzedawców detalicznych i w sklepach internetowych."

 • Wojciech Błachno 15:48 29.01.2018

  Zgadza się, oficjalne narzędzie zostało ściagnięte ze strony Microsoftu. Jednak jeszcze tydzień temu, nadal można było za jego pomocą zaktualizować system. Klucz z poprzednich wersji, podawany przy aktywacji również działał. Prawdopodobnie nadal można to na te dwa sposoby.

 • Paweł 13:38 16.02.2018

  Z tego co zauważyłem to działa do dziś i rozumiem ze to w pełni legalne

 • Amadeusz Labuda 14:32 16.02.2018

  Z kwestią legalności to bym aż tak nie szarżował - w końcu fakt, że coś działa, nie oznacza od razu iż jest legalne...

 • Paweł 14:02 17.02.2018

  Skoro nie jest zabronione i działa, to ukarać za to nikt nie może, bo wtedy taki proces chętnie bym wygrał z microsoftem. Nie łamiemy zabezpieczeń tak więc nie popełniamy żadnego przestępstwa i wydaję mi się iż skoro można to przejść nikt za to nie kara.

 • Krzysztof Sulikowski 21:35 17.02.2018

  Aktualizacja starszego, legalnego systemu do Windows 10 jest chyba ostatnią rzeczą, za jaką mógłby chcieć się procesować Microsoft.

 • Maja 18:54 09.04.2018

  mi pisze że nie mam uprawnień dostępu i nie mogę zainstalować ;(

Skomentuj

Autor