Jak włączyć mikser głośności dla poszczególnych aplikacji?

Jak włączyć mikser głośności dla poszczególnych aplikacji?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/3/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 62569

Korzystając z wcześniejszych wersji Windows przyzwyczailiśmy się do dość zaawansowanej regulacji głośności. Jakież było nasze zaskoczenie, gdy po przesiadce na Windows 10 po kliknięciu ikony głośnika w zasobniku ukazał się prosty, pojedynczy pasek głośności. Gdzie się podział rozbudowany mikser dźwięku? Oczywiście jest on nadal dostępny, tyle, że potrzeba kilku więcej kliknięć, by do niego dotrzeć. A może by tak ułatwić sobie dostęp? W tym krótkim poradniku przedstawimy kilka sposobów, by suwaki dla poszczególnych aplikacji mieć zawsze pod ręką.

Jeśli nie modyfikowaliśmy zanadto naszej Dziesiątki, po kliknięciu ikony głośnika w zasobniku na pasku zadań (koło zegara) otworzy się jednolita kontrolka odpowiedzialna za sumę (Master) wszystkich dźwięków odtwarzanych w systemie. Prócz przełącznika służącego do natychmiastowego wyciszenia lub przywrócenia dźwięków i ikony pozwalającej wybrać urządzenie odtwarzające, menu nie oferuje nic więcej. Dla większości użytkowników taka podstawowa regulacja jest wystarczająca, zwłaszcza że aplikacje zwykle dysponują własnymi kontrolkami głośności, a wiele przeglądarek pokazuje ikonę głośnika na karcie, z której pochodzi sygnał audio, umożliwiając jego wyciszenie. Mimo wielu udogodnień trzeba przyznać, że jednak nie ma to jak mikser z prawdziwego zdarzenia. Jak do niego dotrzeć?

Sposób 1: Uruchamiamy mikser głośności z zasobnika

Pierwszy i najprostszy sposób polega na uruchomieniu miksera z poziomu tej samej ikony, która odpowiada za uproszczoną regulację głośności.

1. Ikonę głośnika klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Otwórz mikser głośności.

2. Wyświetli się Mikser dźwięku, w którym zobaczymy odrębne suwaki dla prawdopodobnie każdej uruchomionej aplikacji odtwarzającej dźwięk lub muzykę. Dodatkowo widoczny jest pasek Głośniki (suma) i Dźwięki systemu. Każda pozycja ma też własną ikonę do szybkiego wyciszenia.

Sposób 2: Wywołanie miksera z klasyczna kontrolki głośności

Druga metoda staje się możliwa, gdy przywrócimy klasyczną kontrolę głośności przy pomocy Edytora rejestru. Po tej dość łatwej operacji nasza kontrolka głośności będzie bardziej przypominać tę ze starszych wydań Windows:

1. Klikamy lewym przyciskiem myszy ikonę głośnika w zasobniku systemowym.

2. Klikamy napis Mikser, by rozszerzyć menu o poszczególne aplikacje.

Sposób 3: Mikser w stylu Modern/MDL2

Podczas gdy pierwsze dwa sposoby pozwalają wywołać mikser w bardziej klasycznym, okienkowym wydaniu, sposób trzeci jest już bardziej zgodny z ogólnym wyglądem Windows 10. Ponadto do uruchomienia miksera wystarczy jedno kliknięcie. Warto przy tym pamiętać, że mikser ten nie stanowi części systemu (choć sprawia takie wrażenie) i należy pobrać go oddzielnie.

1. W Sklepie Windows wyszukujemy aplikację EarTrumpet i klikamy przycisk Pobierz.

2. Gdy pobieranie się zakończy, klikamy przycisk Uruchom.

3. Od tej chwili w zasobniku systemowym powinna już widnieć nowa ikona trąbki:

4. Ikonę trąbki klikamy lewym przyciskiem myszy (tak samo jak ikonę głośnika), by wywołać nowoczesny mikser głośności:

Dzięki zastosowaniu aplikacji EarTrumpet nasz mikser głośności jest dostępny natychmiastowo, a ponadto wygląda praktycznie tak samo, jak systemowa Regulacja głośności. Obie ikony mogą ze sobą współistnieć w zasobniku, ale jeśli nowa regulacja wyjątkowo się nam spodoba, możemy korzystać tylko z niej, ukrywając wcześniejszą ikonę systemową. Niestety, ma to też pewne wady. Po kliknięciu EarTrumpet prawym przyciskiem myszy nie pojawią się opcje, takie jak Urządzenia do odtwarzania czy Urządzenia do nagrywania, które odnoszą się do kolejnych mikserów, przydantych w zaawansowanej pracy z dźwiękiem.

Niezależnie od wybranej metody wiemy już, że kontrola głośności dla poszczególnych aplikacji jest stale dostępna w Windows 10 i to od nas zależy, czy i jak chcemy z niej korzystać.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia