Jak uaktualnić Windows 10 do wersji Creators Update za pomocą pendrive?

Jak uaktualnić Windows 10 do wersji Creators Update za pomocą pendrive?

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
00:00
09.05.2017
0 komentarzy
3455 wyświetleń

Aktualizacja przy użyciu pendrive ma jedną, zasadniczą przewagę nad uaktualnieniem za pomocą asystenta. Umożliwia ona bowiem instalację na czysto, dzięki czemu nasz system będzie przy okazji oczyszczony ze wszelkich danych i programów, w tym bloatware oraz wirusów. Oczywiście przed wykonaniem tego należy zrobić kopię zapasową danych. Przejdźmy teraz do części właściwej całego procesu.

Pierwszym co należy zrobić, jest udanie się do właściwego działu oficjalnej strony Microsoft. Tym razem interesuje nas opcja Pobierz narzędzie, dzięki której pobierzemy narzędzie niezbędne do kontynuowania procesu.

Gdy już pobierzemy Instalator systemu Windows 10 oczywiście uruchamiamy go. Aby kontynuować proces konieczne jest zaakceptowanie postanowień licencyjnych, gdy już przejdziemy dalej wyświetlą nam się dwie opcje: Uaktualnij ten komputer teraz oraz Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub plik ISO) dla innego komputera. Wybieramy tę drugą, co przenosi nas do kolejnego okna, w którym wybrać możemy parametry wersji, którą zamierzamy zainstalować. Domyślnie są one skonfigurowane pod obecnie wykorzystany system, jednak zmienić to można odznaczając pole Użyj zalecanych opcji dla tego komputera. Oczywiście należy pamiętać o tym by system, który wybierzemy był zgodny z posiadanym przez nas kluczem licencyjnym (który swoją drogą warto już teraz sobie zapisać).

Wybór wersji i architektury

Kolejne okno oferuje nam wybór pomiędzy utworzeniem pendrive lub pliku ISO, zawierającego instalator systemu Windows 10 Creators Update. Po wybraniu opcji Dysk flash USB należy wybrać, który z podpiętych nośników zostanie wybrany do tego celu. Co ważne, sformatuje to znajdujące się na nim dotychczas dane. Gdy proces dobiegnie końca, pozostaje nam zrestartować komputer z wpiętym pendrivem oraz skonfigurować w nim bootowanie z USB.

Od tego momentu proces przypomina ten znany ze standardowej instalacji systemu Windows 10. Klikamy przycisk Zainstaluj, po czym wpisujemy klucz licencyjny. Możemy również pominąć ten krok (Nie mam klucza produktu) i aktywować go później w sposób ręczny. Następne okno umożliwia nam wybór wersji systemu spośród znajdujących się na przygotowanym wcześniej przez nas pendrive. Gdy już się zdecydujemy, na następnym oknie po raz kolejny napotkamy postanowienia licencyjne. Również tutaj ich akceptacja jest konieczna, jeśli chcemy przeprowadzić aktualizację w ten sposób.

Okno które pojawi się teraz umożliwia nam wybranie jednej z dwóch opcji. Pierwsza z nich powoduje uaktualnienie wraz z zachowaniem plików, ustawień oraz aplikacji, druga zaś umożliwia czystą instalację systemu. Zważywszy na to, że opcja uaktualnienia w tym miejscu i tak nie działa, wybieramy drugą. Przechodząc dalej staniemy przed kolejnym wyborem, tym razem dotyczącym lokalizacji, na której ma się znaleźć system. Gdy już to ustalimy rozpocznie się proces instalacyjny, po którym zostaniemy przywitani ekranem pierwszej konfiguracji. Podczas jej trwania wystarczy podążać za wskazówkami, określić swoje dane oraz ustawienia prywatności. Gdy już to zrobimy, cieszyć się będziemy mogli całkowicie świeżym Windows 10 Creators Update.

Konfiguracja ustawień prywatności

Jeśli nie chcemy tracić czasu na ponowne pobieranie aktualizacji, możemy przy wykorzystaniu powstałego pendrive zaktualizować kolejne komputery, jak choćby te należące do znajomych. Wystarczy po podpięciu pendrive do komputera uruchomić znajdujące się na nim narzędzie. W pierwszym ekranie zostaniemy zapytani czy chcemy pobrać dodatkowe aktualizacje (nie jest to konieczne), po wybraniu odpowiedniej opcji przechodzimy dalej. Aby kontynuować proces, konieczne jest ponowne zapoznanie się z licencją i jeżeli zgadzamy się na jej warunki, jej akceptacja. Następne menu umożliwi nam wybranie elementów, które chcemy zachować, zaś gdy już dokonamy tego wyboru należy kliknąć przycisk Zainstaluj. Na tym etapie komputer rozpocznie przygotowania do instalacji aktualizacji, zaś pod koniec tego procesu komputer zostanie uruchomiony ponownie. Od tego momentu nastąpi właściwa aktualizacja, zaś my musimy się uzbroić w cierpliwość, gdyż trochę to potrwa. Po zakończeniu całego tego procesu będziemy mogli również zmienić swoje ustawienia prywatności i przejrzeć nowości w aplikacjach (jeszcze przed przejściem do odświeżonego systemu).


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Informacje o Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor