IoT w każdym domu! Inteligentna lodówka wspólnym projektem Microsoft i Liebherr

IoT w każdym domu! Inteligentna lodówka wspólnym projektem Microsoft i Liebherr

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/5/2016, 5:41 PM

Liczba odsłon: 3376

Internet Przedmiotów (Internet Rzeczy) to jedna z tych kategorii, które wciąż czekają na popularyzację i umasowienie. Warto przy tym pamiętać, że głównym celem jest rynek konsumencki, a więc przedmioty codziennego użytku. Kilka dni temu dowiódł tego LG, który wyposażył lodówkę w 29-calowy ekran dotykowy i system Windows 10 z Cortaną. Microsoft także jest zainteresowany inwestowaniem w domowe IoT. We współpracy z Liebherr firma opracowuje nową generację inteligentnych lodówek.

Microsoft oświadczył, że nowa linia urządzeń pomoże klientom w inteligentnym zarządzaniu zasobami żywności oraz w planowaniu zakupów. Przechowywane w lodówce jedzenie będzie monitorowane przy użyciu wewnętrznych kamer i technologii rozpoznawania obiektów. Informacje o tym są przekazywane do listy inwentarza, dzięki czemu użytkownik z dowolnego miejsca na świecie może sprawdzić zawartość swojej lodówki. Urządzenie ma współpracować ze wszystkimi znanymi platformami mobilnymi - Windows 10 Mobile, Android i iOS - co pozwoli na przykład tworzyć listy zakupów. Za wszystko odpowiada technologia SmartDeviceBox. Jest to moduł komunikacyjny, łączący lodówki i zamrażarki Liebherr z Internetem. System został zaprojektowany z myślą o długiej żywotności. Jednostki modularne mogą być integrowane i aktualizowane w dowolnym czasie, co pozwala zmieniać i personalizować model zarządzania.

W ramach współpracy Microsoft dostarcza specjalistycznej technologii głębokiego uczenia maszynowego: "Jako wiodący innowator algorytmów deep learningowych w zakresie przetwarzania obrazu - czego dowiodły nasze zwycięskie próby w zeszłorocznym konkursie rozpoznawania obiektów ImageNet - technologia deep learning Microsoftu jest teraz kamieniem węgielnym szerokiego spektrum produktów, wliczając w to Microsoft Cognitive Services Computer Vision API, który potrafi m.in. oznaczać nowe obrazy i przypisywać je do wielu kategorii. Podstawowe supernowoczesne algorytmy [maszynowego] głebokiego uczenia są także dostępne w ramach otwartoźródłowego Computational Network Toolkit (CNTK) od Microsoft i mogą zostać wykorzystane do budowania niestandardowych modeli dla nowych scenariuszy użytkowania".

Algorytmy zawarte w CNTK zostały wykorzystane przez naukowców z Liebherr i Microsoft do stworzenia nowego systemu przetwarzania obrazu, który rozpoznaje pojedyncze produkty żywnościowe wewnątrz lodówki. System uczy się, przetwarzając miliony ogólnodostępnych obrazów, ale zostaje też wzbogacany o nowe wzorce produktów i opakowań. To, co zobaczyliście na zrzucie ekranu powyżej, jest jeszcze prototypem, niemniej jednak Microsoft już dziś zapowiada włączenie owej technologii do najnowszej generacji lodówek Liebherr.