Intrygujący projekt twórców HoloLens i Surface Hub

Intrygujący projekt twórców HoloLens i Surface Hub

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/6/2016, 10:31 PM

Liczba odsłon: 2242

Zestaw rzeczywistości rozszerzonej HoloLens i gigantyczny tablet biurowy Surface Hub to jedne z najciekawszych urządzeń Microsoftu spoza obszaru tradycyjnie rozumianych PC i smartfonów. Okazuje się, że kilka kluczowych dla ich rozwoju postaci opuszcza szeregi Microsoft, by zająć się (podobno) jeszcze bardziej ambitnym projektem pod tajemniczym kryptonimem perceptiveIO. Gotowi na przekroczenie wrót percepcji?

Informacje o nietypowym ruchu inżynierów z Microsoft odnotował Walking Cat (@h0x0d), prezentując serię tweetów (zob. 1, 2, 3). Z zamieszczonych tam linków wynika, że pewna część załogi HoloLens i Surface Hub opuściła Microsoft, by dołączyć do perceptiveIO, nowego start-upu z siedzibą w San Francisco. Wśród odchodzących pracowników znalazł się Jeff Han, założyciel Perceptive Pixel, przejętego przez Microsoft w 2012 roku. To właśnie na podstawie tej technologii zbudowano później Surface Hub. Han jest współzałożycielem perceptiveIO, podobnie jak Shahram Izadi z zespołu HoloLens, który pojawił się m.in. na marcowym wideo Microsoftu, prezentującym "Holoportację 3D" z wykorzystaniem HoloLens.

No dobrze, ale czym właściwie ma zajmować się perceptiveIO? Tu zaczyna się zagadka, bowiem nawet na oficjalnej stronie firmy brak rzeczowych opisów. Nieco bardziej sugestywny materiał znajdziemy w dziale rekrutacji. Firma wspomina tam o "wstrząsających produktach, które poruszą wiele milionów istnień i radykalnie zmienią świat". Czy gdzieś już tego nie słyszeliśmy? Dalej czytamy o nowatorskich urządzeniach, łączących teorię z praktyką, systemach zdolnych do odbierania bodźców i interakcji ze światem zewnętrznym w czasie rzeczywistym, czy zupełnie nowych sposobach interakcji człowieka z komputerem. Firma poszukuje utalentowanych naukowców, inżynierów i projektantów, którzy będą pracować z "komputerową wizją w czasie rzeczywistym, maszynowym uczeniem się, nowatorskimi wyświetlaczami, zmysłami i interakcją na linii człowiek-komputer".

Czyżby twórcy jednych z najbardziej innowacyjnych urządzeń komputerowych na rynku wpadli na pomysł, którego nie mogą (lub nie chcą) zrealizować pod skrzydłami Microsoft? Na to wygląda. Holoportacja, hologramy, obsługa systemów komputerowych w naturalny dla człowieka sposób czy coraz inteligentniejsze maszyny to dopiero początek. Zapowiada się ciekawie!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia