Inteligentny bot Microsoftu porozmawia z tobą na Twitterze

Inteligentny bot Microsoftu porozmawia z tobą na Twitterze

Krzysztof Sulikowski
16:11
23.03.2016
0 komentarzy
1755 wyświetleń

Ci, którym dane było zapoznać się z Cortaną, zapewne znają jej umiejętność prowadzenia rozmowy z użytkownikiem. Asystentka nie jest zwyczajnym chat-botem, bowiem wykorzystuje zasoby wiedzy, pochodzące z Internetu. Cortana wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Dotyczą one niektórych treści, kwestii osobowości czy możliwości podpięcia jej do czatu lub portalu społecznościowego, by udawała człowieka (pamięta ktoś Snickersa w GG?). Microsoft stworzył więc bota, z którym można porozmawiać na Twitterze.

Bot - a raczej ze względu na jego płeć fembot - w przeciwieństwie do swojej siostry Cortany nie potrafi ustawić przypomnienia ani zamówić przejazdu w Uber; potrafi i chce za to rozmawiać na praktycznie każdy temat. Rzeczywiście, można z nią porozmawiać o wszystkim (jak wiadomo, Cortana unika niektórych tematów). Nasza rozmówczyni nosi imię Tay i egzystuje na Twitterze pod adresem @TayandYou. Jest to chat-bot wykorzystujący sztuczną inteligencję (A.I.) i modele maszynowego uczenia (machine learning), rozwijane w ostatnich latach przez Microsoft. Biografia Tay mówi, że "im dłużej rozmawiasz, tym Tay staje się inteligentniejsza".

Tay

Czy wirtualna rozmówczyni jest tak inteligentna jak Cortana? Na razie trudno o precyzyjną odpowiedź. Tay radzi sobie z rozpoznawaniem kontekstu wypowiedzi, rozumie też popularne skrótowce (lol, jk, sup itp.), zna internetowy folklor (What is love, Rickroll) a nawet stosuje emoji. Sposób jej wypowiadania się jest dostosowany do wymogów Twittera, w którym posty nie mogą przekraczać określonej liczby znaków, a komunikaty są maksymalnie zwięzłe. Z botem można rozmawiać zarówno umieszczając tweety na tablicy, jak też poprzez szybkie wiadomości prywatne. Kilka przykładów prezentujemy poniżej:

Tay jest obecnie dostępna jedynie na Twitterze, a jej oficjalna strona tay.ai nie została jeszcze otwarta. Być może w przyszłości funkcje chat-bota znajdą się w pakiecie oferowanych przez Microsoft API w chmurze. Teraz jest to raczej ciekawostka zarówno dla lingwistów, jak i pasjonatów A.I. i użytkowników, którzy chcieliby sobie pogawędzić z komputerem.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/meet-tay-microsofts-new-ai-chatbot-who-wants-to-chat-with-you-now-on-twitter

Polecamy również w kategorii Inne programy

Komentarze

Skomentuj

Autor