Inteligentne wyszukiwanie w Office 365 Delve i Microsoft Graph

Inteligentne wyszukiwanie w Office 365 Delve i Microsoft Graph

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:26
17.02.2017
0 komentarzy
1187 wyświetleń

Microsoft zapowiedział nadchodzącą falę usprawnień dla aplikacji Delve, która będzie oferować bardziej spersonalizowane i użyteczne wyniki wyszukiwania wewnątrz firmy. Podobne aktualizacje przypadną też w udziale Microsoft Graph i innym produktom opartym na jego funkcjonalności. W jaki sposób pomoże w tym sztuczna inteligencja?

Delve jest aplikacją należącą do pakietu Office 365, której zadaniem jest wyciąganie zawartości i ludzi z wewnątrz organizacji w sposób szybki i efektywny. Delve może podsunąć nam nie tylko osoby, z którymi często się kontaktujemy, ale także przypisane do nich dokumenty, projekty nad którymi wspólnie pracujemy i inne przydatne informacje. Delve, który oparty jest na inteligentnej technologii Microsoft Graph, pracuje ze wszystkimi typami informacji w oparciu o zezwolenia, pozycje i inne dane personalne o pracownikach i użytkownikach. Microsoft zapowiada jednak, że rezultaty wyszukiwania mogą być jeszcze lepiej spersonalizowane. Czego dokładnie się spodziewać?

Delve rozszerzy swoją funkcjonalność w dwóch obszarach. Po pierwsze, można będzie powrócić do tego, co robiliśmy wcześniej. Gdy klikniemy pole wyszukiwarki, nim zdążymy cokolwiek wpisać, wyświetlą się rezultaty związane z tym, co robiliśmy ostatnio. Gdy zaczniemy wpisywać tekst, rezultaty będą się dynamicznie dostosowywać. Po drugie, poprawiono odkrywanie nowych informacji. Gdy w tej fazie wyszukujemy zawartość, ludzi i strony organizacji, zawartość będzie prezentowana w kolejności najbardziej odpowiadającej użytkownikowi. Przykładowo, dokumenty, nad którymi pracujemy z innymi, znajdą się wyżej od pozostałych dokumentów.

Podobne aktualizacje otrzyma też technologia Microsoft Graph. Do sieci wzajemnych powiązań dodane zostaną dokumenty pochodzące z Office 365 Groups, nowoczesne załączniki z Outlook i nie tylko. Microsoft podkreśla tu, że "szeroki zakres zawartości odgrywa ważną rolę, nie tylko jeśli chodzi o wyciąganie ważnych osób i treści, ale też umożliwiając bardziej spersonalizowane i dopasowane doświadczenie, bazujące na owych dodanych sygnałach z zawartości i interakcji międzyludzkich". Microsoft Graph będzie się też charakteryzował podwyższoną wydajnością i świeżością treści. Chodzi tu m.in. o czas, potrzebny by nowa zawartość pojawiła się w wynikach wyszukiwania. Dopasowanie kontekstu jest teraz opracowywane przed wyświetleniem wyników i wyświetlana wraz z zapytaniem w indeksie wyszukiwania. Microsoft dodaje tu również, że "wszystko to odbywa się z zachowaniem wymagań i oczekiwań adminów i użytkowników na najwyższym poziomie bezpieczeństwa danych i prywatności".

Pierwsza fala aktualizacji Delve dotrze do użytkowników First Release w przyszłym tygodniu, a kolejne rozszerzenia będą pojawiać się w następnych tygodniach i miesiącach. Ogólna dostępność wspomnianych tu funkcji przewidziana jest na lato tego roku. Microsoft zapowiada ponadto implementację bardziej spersonalizowanego wyszukiwania w innych swoich produktach, takich jak SharePoint czy OneDrive dla Firm.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/Delve-Blog/ANNOUNCEMENT-Intelligence-powered-search-Delve-and-Microsoft/ba-p/46529

Polecamy również w kategorii Office 365

Komentarze

Skomentuj

Autor