Inteligentna tarcza przeciw hejtowi? Microsoft ma na to pomysł

Inteligentna tarcza przeciw hejtowi? Microsoft ma na to pomysł

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 2/18/2019, 12:26 PM

Liczba odsłon: 797

W ostatnich tygodniach wyjątkowo dużo mówi się, a w szczególności w Polsce, o internetowym hejcie i szeroko rozumianej mowie nienawiści. Jest to temat bardzo złożony i trudny. Wszak to, czy dane słowo lub sformułowanie ma charakter obraźliwy i nienawistny lub po prostu jest nieprzyjemne w odbiorze, nie zawsze jest tak proste w ocenie. Wchodzimy tutaj niestety na bardzo nieprzyjemne terytoria, związane z wolnością słowa i cenzurą. Microsoft chce ten problem przynajmniej częściowo rozwiązać, tworząc nad każdym użytkownikiem Internetu swego rodzaju cybernetyczną tarczę ochronną, Jak to ma działać? To właśnie opisuje najnowszy patent Microsoftu.

Toksyczna Tarcza Microsoftu

"Toksyczna tarcza", bo w ten sposób opisuje ten mechanizm wspomniany patent, ma cenzurować komunikację zgodnie z preferencjami użytkowników. Tarcza będzie analizować zachowanie użytkownika, wykorzystując uczenie maszynowe i modele predykcyjne, by ocenić, co wzbudza w nim negatywną reakcję, a co nie. W ten sposób cenzura będzie działać inteligentnie. Sprawca takich niepożądanych zachowań będzie otrzymywać ostrzeżenie, a osoby, które aktywnie zakłócają komunikację, na przykład na czacie grupowym, będą automatycznie blokowane. Może to mieć zastosowanie w wielu scenariuszach, a na myśl przychodzą tutaj czaty głosowe w grach multiplayer. Często zdarza się, że jeden z graczy ma problem z mikrofonem, który powoduje głośny hałas u innych uczestników gry. Tarcza automatycznie wykrywałaby taki problem i likwidowała go bez ingerencji użytkownika.

Brzmi to naprawdę dobrze, choć, jak zawsze, temat cenzury jest wyjątkowo drażliwą kwestią. Sposób, w jaki już teraz działają automaty cenzorujące treści w Sieci, jest niestety daleki od ideału. Blokada konta na Facebooku, na przykład za użycie słowa "pedał" w kontekście części rowerowej na grupie zrzeszającej kolarzy, to niestety chleb powszedni. Na szczęście automaty się stale uczą, a wspomniany patent, jaki opracował Microsoft, może wkrótce sprawić, że mechanizmy te będą niezawodne i co najważniejsze - sprawiedliwe.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia