Intel upomina się o x86. Microsoft i Qualcomm zapłacą za emulację na ARM?

Intel upomina się o x86. Microsoft i Qualcomm zapłacą za emulację na ARM?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/9/2017, 7:14 PM

Liczba odsłon: 2207

Hurraoptymistycze nastroje Microsoftu i Qualcomm, które towarzyszyły pierwszej udanej próbie emulacji x86 na układach ARM, mogą wkrótce diametralnie się odmienić. Intel, który świętował wczoraj 40 urodziny pierwszego procesora x86, wystosował potencjalne ostrzeżenie dla producentów, którzy myślą nad emulacją x86 na swoich procesorach. Co na to sami zainteresowani?

Intel nie zwrócił się bezpośrednio do Microsoftu i Qualcomm (ani też do spodziewanych producentów pierwszych PC opartych na ARM i emulujących x86, takich jak HP, ASUS czy Lenovo), jednak komunikat wydaje się ich bezpośrednio dotyczyć. We wczorajszym poście zatytułowanym X86: Czterdziestka na karku, ale ciągle w pełni sił Intel pisze:

"Pojawiły się raporty, że pewne firmy mogą próbować emulować będący własnością Intela x86 ISA bez jego autoryzacji. Emulacja nie jest nową technologią, a ostatnią firmą, która się tego podjęła, była Transmeta, która wyprodukowała kompatybilny procesor x86 z użyciem technik emulacji ('code morphingu'). Intel wyegzekwował patenty związane z zestawem instrukcji SIMD w implementacji x86 Transmety, mimo że używała ona emulacji. Tak czy inaczej Transmeta nie osiągnęła sukcesu komercyjnego i opuściła rynek mikroprocesorów 10 lat temu. Czas pokaże, czy nowe próby emulacji x86 ISA Intela spotka inny los. Działająca zgodnie z prawem konkurencja jest przez Intel mile widziana i chcielibyśmy mieć pewność, że mikroprocesory Intela, które zostały specjalnie zoptymalizowane, by implementować x86 ISA przez prawie cztery dekady, zapewniać będą niesamowite doświadczenia, spójność aplikacji i pełną ofertę konsumencką, będą w pełni zarządzalne i zintegrowane z infrastrukturą IT w firmach. Nie są jednak przez nas mile widziane niezgodne z prawem naruszenia naszych patentów i spodziewamy się, że inne firmy będą nadal respektować prawa własności intelektualnej Intela. Silna ochrona własności intelektualnej umożliwia Intelowi kontynuowanie inwestycji w olbrzymie zasoby, potrzebne do rozwoju dynamicznego x86 ISA Intela, zaś Intel pozostanie czujny, by chronić swoje innowacje i inwestycje".

Intel nie wymienił żadnych nazw firm, które potencjalnie mogłyby naruszyć jego patenty, jednak przykład firmy, która dokonała tego w przeszłości, powinien być ostrzeżeniem. Mary Jo Foley zapytała Intel wprost, czy chodzi mu o przedsięwzięcie Microsoft/Qualcomm. W odpowiedzi otrzymała stanowisko Steve'a Rodgersa, EVP w Intel:

"Intel szanuje prawa własności intelektualnej i oczekujemy, że inni robią to samo. Technologia x86 jest zarówno własnością, jak i centrum naszego biznesu, dlatego czujemy się zaniepokojeni za każdym razem, gdy wygląda na to, że inni mogą kopiować ją w niestosowny sposób. Będziemy drobiazgowo oceniać jakikolwiek produkt, który mógłby wskazywać, że emuluje technologię x86, i stanowczo egzekwować prawa do naszej własności intelektualnej, jeśli będziemy sądzić, że zostały naruszone".

Always Connected PC

Pod koniec maja Microsoft wraz z Qualcomm zapowiedzieli nową kategorię urządzeń - Always Connected PC. Jedną z jej głównych cech będzie emulacja x86 na architekturze ARM. Pierwszych zapowiedzi 'zawsze połączonych PC' spodziewamy się w najbliższych miesiącach. Naszym zdaniem ostrzeżenia nie powstrzymają producentów przed wprowadzaniem emulacji na rynek, aczkolwiek Intel z pewnością upomni się o należne mu tantiemy, co w jakimś stopniu odbije się na cenach urządzeń.