Insiderzy testują nowe możliwości Cortany w Windows 10

Insiderzy testują nowe możliwości Cortany w Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/26/2016, 4:27 PM

Liczba odsłon: 3538

Cortana została zaprojektowana, by stać się prawdziwie osobistą asystentką, która będzie z nami zawsze, gdy potrzebujemy jej pomocy, niezależnie od urządzenia, z którego aktualnie korzystamy. Wszystko zaczęło się od Windows Phone 8.1, a następnie dołączyły do niego inne systemy: Windows 10, Windows 10 Mobile, Android/Cyanogen i iOS. Cortana od początku radziła sobie z wieloma zadaniami, wymagającymi zrozumienia intencji użytkownika i wprowadzania danych do wielu aplikacji. Możliwości asystentki stale się jednak rozwijają.

Jako pierwsi dostęp do nowości otrzymują tradycyjnie Windows Insiderzy. Tym razem mogą oni testować funkcję przypomnień w oparciu o treść maili. Jak to działa? Gdy piszemy wiadomość, w której przykładowo informujemy szefa, że skończymy i wyślemy raport jutro, możemy taką wiadomość "przeskanować" Cortaną. Asystentka zapamięta naszą deklarację i przypomni nam nazajutrz o naszych planach. Jak tłumaczy Marcus Ash, odpowiedzialny za rozwój Cortany: "Ludzie często obiecują coś poprzez e-mail, ale mogą o tym zapomnieć po paru dniach, a wiadomość ginie gdzieś w stercie. Microsoft Research (MSR) podjął wyzwanie i wpadł na intrygujący pomysł — automatyczne rozpoznawanie wyrażonych zobowiązań w treści maila i dostarczanie powiadomień. Blisko współpracowaliśmy z MSR, by wnieść tę nową możliwość do Cortany i pomóc ludziom w ogarnianiu swoich zobowiązań".

Cortana otrzyma też nową funkcję, dostępną na razie dla Insiderów z USA i Wielkiej Brytanii. "Cortana - jako prawdziwa osobista asystentka - jest wystarczająco inteligentna, by zrozumieć twój unikalny sposób pracy, wliczając w to godziny, w których najczęściej umawiasz spotkania, i te w których jesteś najbardziej produktywny. Jeśli więc jesteś rannym ptaszkiem jak ja i otrzymasz prośbę o spotkanie o 7 wieczorem, Cortana wyświetli ostrzeżenie, że możesz mieć spotkanie poza twoim czasem produktywnym. Możesz wówczas szybko spróbować zmienić czas spotkania na dogodny. Dotyczy to również spotkań na ostatnią chwilę - powiedzmy, że jest 8 wieczorem, a twój szef prosi o pilne spotkanie o 7 rano następnego dnia - Cortana wyświetli powiadomienie o spotkaniu, na które powinieneś zwrócić uwagę, więc możesz odpowiednio przestawić swój budzik" - dodaje Marcus Ash.

To podobno dopiero początek nowych funkcji Cortany w kontekście zarządzania kalendarzem. Więcej podobnych scenariuszy stanie się rzeczywistością jeszcze w tym roku, a Cortana będzie mocniej zintegrowana z Windows 10, począwszy od zapowiedzianej aktualizacji Redstone.