Importowane aplikacje iOS i Android z ograniczeniami w Windows 10

Importowane aplikacje iOS i Android z ograniczeniami w Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/13/2015, 12:44 PM

Liczba odsłon: 3311

Microsoft podczas tegorocznej konferencji Build zapowiedział wsparcie Windows 10 dla kodu iOS i Android poprzez specjalne pakiety SDK, dostępne dla deweloperów. W praktyce oznacza to, że proces importowania aplikacji z tych środowisk jest bardzo łatwy i niemal w pełni zautomatyzowany. Już wkrótce możemy się spodziewać, że nasze ulubione aplikacje z Androida czy iPhone'a uruchomimy na PC lub smartfonie z Windows 10. Jakie ograniczenia kryją się za projektem "Astoria"?

Jak sugeruje Kevin Gallo z Microsoft, wsparcie dla kodu zewnętrznych platform ma raczej na celu zapełnienie tzw. "app-gap", czyli niedostatku niektórych pożądanych aplikacji w Sklepie Windows. Najprawdopodobniej nie będzie to długoterminowa strategia, prowadzona przez Microsoft. Dlaczego? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

Windows 10 wprowadził standard Continuum - język projektowy, który zakłada skalowanie elementów interfejsu w taki sposób, by zawsze były dopasowane do rozmiarów ekranu i specyfiki urządzenia. Continuum jest dostępny przede wszystkim dla natywnych aplikacji Windows 10, co może ograniczać w pewien sposób importowane aplikacje. Jak mówi Kevin Gallo, "Komunikatory i aplikacje wiadomości, które pozostają głęboko zintegrowane z procesami w tle, mogą prawdopodobnie mieć problemy z uruchamianiem się".

Wspomniane narzędzie Project Astoria SDK pozwala niejako "przetłumaczyć" aplikacje z Androida na "język" Windows 10. Jeżeli aplikacje w dużym stopniu opierają się na specyficznych funkcjach środowiska Android, mogą nie działać prawidłowo w Windows 10. Nie jest to bynajmniej ograniczenie, intencjonalnie wprowadzone przez Microsoft. Z nieco podobną sytuacją spotkali się twórcy Portany, próbując ręcznie stworzyć odpowiednik Cortany dla Androida. Nieco lepsza sytuacja czeka aplikacje, importowane z iOS. Continuum może nie wspierać niektórych funkcji, charakterystycznych dla iOS, niemniej jednak mówi się, że importowane z iPhone'a aplikacje będą lepiej zintegrowane z usługami Windows. Project Islandwood SDK ma zapewnić deweloperom iOS więcej opcji na poziomie importowania, wliczając w to możliwość publikowania aplikacji w wielu odsłonach (mobilnej, PC, tabletowej, Xbox) Sklepu Windows jednocześnie.

Z pewnymi ograniczeniami można będzie się spotkać, uruchamiając portowane aplikacje mobilne na dużym ekranie. W przypadku aplikacji, zaprojektowanych z myślą o niewielkich urządzeniach, "doświadczenie użytkownika może być właściwe na platformie desktop, jednak nie będzie przyzwoite na całym spektrum [możliwości]" - dodaje Gallo. Umożliwienie łatwego przenoszenia aplikacji z iOS i Androida do Windows 10 przede wszystkim pozwoli deweloperom zaoszczędzić czas i pieniądze. Jak sugeruje Gallo, w szerszej perspektywie "może to nie być efektywnym doświadczeniem".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia