Huawei zaczął pokazywać reklamy na ekranie blokady

Huawei zaczął pokazywać reklamy na ekranie blokady

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:15
13.06.2019
863 wyświetlenia

Huawei raczej nie stanie się drugim Apple, zważywszy na jego problem ze znalezieniem zamiennika Windows. Ma on co prawda swój system mobilny Hongmeng OS, ale dopiero zostanie oddany do testów na szerszą skalę. Nie wiadomo więc, jak zareaguje rynek. Z jego istniejących telefonów nie zniknie natomiast Android, ale i tu chiński gigant postanowił poeksperymentować.

W ciągu ostatniej doby pojawiło się wiele raportów od użytkowników telefonów marki Huawei, zwłaszcza z regionu UE, którzy na swoich ekranach blokady zauważyli reklamy Booking.com. Nie są to interaktywne reklamy, a raczej część rotacyjnej galerii obrazów, którą użytkownicy mogą oglądać w widoku Magazine. Szybko znaleziono sposób na pozbycie się ich. Wystarczy na ekranie blokady wykonać gest przeciągania od dołu do góry, a następnie w lewo, aż dojdziemy to tła z reklamą, gdzie można je usunąć. Innym sposobem na pozbycie się intruza jest całkowite wyłączenie widoku Magazine i używanie pojedynczego tła ekranu blokady.

Huawei

Huawei nie jest pierwszym producentem, który wrzuca reklamy na swoje smartfony. Znany jest z tego choćby Xiaomi, który robi tak na rozwijających się rynkach, takich jak Indie. Amazon również próbował czegoś podobnego na swoich czytnikach Kindle. Różnica jest taka, że Huawei nigdy nie poinformował użytkowników o zmianie ani nie omawiał ich publicznie. Co więcej, reklamy pokazują się nawet na największych flagowcach, takich jak P30 Pro. Zostawia to pewien niesmak u klientów, którzy za gadżet zapłacili blisko tysiąc dolarów.

Reklama

Huawei dostał bana na współpracę z dotychczasowymi partnerami z USA i przez najbliższy czas będzie musiał szukać zamienników zarówno dla systemów (co już w połowie - tej mobilnej - się udało), jak też usług i podzespołów. Reklamy może i to zrekompensują w niewielkim stopniu. Cóż, dobrze że przynajmniej nie są to złośliwe ekrany atakujące ekran blokady i inne aplikacje, takie jak te, które pojawiły się niedawno w Sklepie Google Play.

Aktualizacja 14.06.2019: Firma Huawei skontaktowała się z nami, przekazując nowe informacje w tej sprawie. Okazało się, że reklamy zostały już usunięte. Oto treść oświadczenia:

Dzień dobry,

w imieniu Huawei Polska chcemy przekazać informację w sprawie, którą przedstawiliście Państwo w tekście:
https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Huawei-zaczal-pokazywac-reklamy-na-ekranie-blokady

Przepraszamy za niedogodności, których mogli doświadczyć nasi użytkownicy. Informujemy, że usunęliśmy już z naszych serwerów obrazy („okładki”) z ekranu blokady, które nie powinny były się wyświetlać.
W przypadku obrazów („okładek”), które zdążyły już się załadować do pamięci telefonu, należy postąpić zgodnie z poniższą instrukcją:
1) Jeśli obraz („okładka”) ponownie pojawi się na ekranie blokady telefonu, przesuń palcem od dolnej krawędzi ekranu w górę, aż pokaże się pasek narzędzi;
2) Kliknij ikonę „Kosz” i wybierz „Usuń” w komunikacie, który się pojawi.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/huawei-has-started-sneakily-adding-lock-screen-ads-to-its-phones

Polecamy również w kategorii Urządzenia