Holograficzny sonar. Czujnik głębi w HoloLens posłuży niewidomym

Holograficzny sonar. Czujnik głębi w HoloLens posłuży niewidomym

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/26/2017, 8:48 PM

Liczba odsłon: 2334

Gogle rzeczywistości rozszerzonej HoloLens mogą znaleźć zastosowanie także wśród osób z niepełnosprawnością wizualną. Wszystko za sprawą nowej aplikacji o nazwie White Cane, która pozwala niewidomym *zobaczyć* otaczający świat poprzez sygnały dźwiękowe. HoloLens za pomocą wbudowanego czujnika głębi dokonuje mapowania przestrzennego, które jest następnie odwzorowywane dźwiękowo na wzór sonaru.

Być może niektórzy nasi czytelnicy pamiętają historie niewidomych, którzy wykształcili nietypową zdolność dźwiękowego mapowania otoczenia za pomocą kliknięć językiem, co pozwala im sprawnie poruszać się bez laski, jeździć na rowerze i wykonywać wiele innych czynności. Jako że naturalnym sonarem dysponuje prawdopodobnie zaledwie garstka ludzi na świecie, pojawiają się rozwiązania technologiczne, które mogą wspomóc pozostałych niewidomych. Autorem dość nowatorskiego rozwiązania jest Javier Davalos, który stworzył aplikację na HoloLens, działającą jak holograficzny sonar. Zobaczmy teraz krótką prezentację.

White Cane wykorzystuje dostępny w HoloLens czujnik głębi. Z poziomu oczu użytkownika wychodzą promienie, które po natrafieniu na powierzchnię normalnie mapują ją w pamięci HoloLens, by system wiedział, w jakiej scenerii będzie się dokonywać interakcji z hologramami. W przypadku nowej aplikacji jest nieco inaczej. Po skierowaniu HoloLens na powierzchnię odtwarzane są specjalne sygnały dźwiękowe tym głośniejsze, im bliżej obiektu znajduje się użytkownik. Zróżnicowana jest też barwa dźwięku, która będzie inna, na przykład gdy natrafimy na ścianę lub podłogę. Daje to użytkownikowi pewną informację o kształcie obiektu. Ostatnią właściwością tonu jest jego wysokość. Zmienia się ona, gdy użytkownik znajduje się na wprost obiektu, co z kolei daje informacje o położeniu.

Oprócz funkcji sonaru White Cane pełni też rolę kompasu. Wystarczy, że użytkownik zapyta (oczywiście głosowo), gdzie znajduje się północ. Można zadawać też inne pytania, np. jak daleko znajduje się wskazany obiekt. Więcej informacji deweloper zamieścił w rozszerzonym tutorialu, który także umieszczono na YouTube.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia