HoloLens za mniej niż 1 tys. dolarów? Tak, ale jeszcze nie teraz

HoloLens za mniej niż 1 tys. dolarów? Tak, ale jeszcze nie teraz

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/30/2017, 3:11 PM

Liczba odsłon: 1824

W zeszłym tygodniu Roger Walkden z Microsoft wyjawił, że firma sprzedała "tysiące" egzemplarzy HoloLens i pracuje nad nowymi edycjami urządzenia. Wysoka cena (3000 lub 5000 dolarów w zależności od zestawu) oraz wersje dedykowane deweloperom i firmom z pewnością nie przysparzają HoloLens popularności na rynku konsumenckim, jednak w przyszłości ma się to zmienić. Microsoft ma bowiem w planach tańszą wersję dla użytkowników, której koszt nie będzie przekraczał tysiąca dolarów.

Nim jednak będzie można mówić o wersji konsumenckiej, HoloLens musi wyjść z fazy technicznej. Kiedy to się stanie? "Mówiąc w kategoriach produktu konsumenckiego, chciałbym oddzielić dwie rzeczy. Czy są plany na zestaw nie-deweloperski? Absolutnie tak, oczywiście. Kiedy? Nie mogę wam dzisiaj powiedzieć, ale oczywiście mamy plany, by [HoloLens] stał się zestawem nie-deweloperskim" - mówi Alex Kipman, Technical Fellow z Microsoft - "Lepszym pytaniem i lepszym sposobem na odpowiedź jest to, kiedy ta rzecz zejdzie poniżej 1000 dolarów? Mogę jutro powiedzieć, że to produkt konsumencki i zdjąć ów 'zestaw deweloperski', ale te 3000 dolarów będzie stało na przeszkodzie, by [HoloLens] stał się produktem konsumenckim na rynek masowy. Należy zredukować cenę, by była przystępna dla większości ludzi na świecie, co oznacza, że będzie ona wynosić mniej niż 1000 dolarów". Kipman dodaje, że istnieje harmonogram dla obu tych działań, jednak nie może zdradzić więcej szczegółów.

Okazuje się, że na wzór przystępnych cenowo zestawów VR dla Windows 10 od zewnętrznych partnerów sprzętowych powstaną podobne zestawy AR. Microsoft jest bowiem otwarty na każdy wkład w Windows Holographic, co jednak nie ujmuje HoloLens, traktowanemu przez firmę jako numer jeden w swojej kategorii. "HoloLens - i myślę, że jestem tego pewien od pierwszego dnia, w którym go przedstawiliśmy - jest pierwszym samowystarczalnym komputerem holograficznym. Dziś jest nadal jedynym, ale już od pierwszego dnia zapraszałem każdego innego, kto pracuje w tej przestrzeni, by dołączył do naszego ekosystemu. Widzimy sporo ludzi tworzących zestawy na głowę [HMD]. Moje zaproszenie pozostaje otwarte dla całego tego ekosystemu. W maju byłem na Computex w Taipei i formalnie zacząłem pracę z ekosystemem, a sześć miesięcy później, w październiku, zapowiedzieliśmy pięć różnych produktów od pięciu dużych OEMów - Dell, HP, Lenovo, ASUS i Acer - które z naszą pomocą korzystają z czujników HoloLens i tworzą dziś najlepsze i najbardziej przystępne cenowo zestawy MR na rynku".

Jak dotąd urządzenia z Windows Holographic od partnerów Microsoft skupiają się wyłącznie na 'zamkniętym' VR, a ich ceny są wielokrotnie niższe od HTC Vive czy Oculus Rift. Alex Kipman tłumaczy to innowacjami, które pozwoliły zredukować koszta. Wiadomo jednak, że portfolio urządzeń holograficznych będzie rozwijane w dwóch kierunkach - przystępności i jakości. Jak dodaje Kipman, "HoloLens pozostanie naszym najwyżej cenionym produktem w systemie i będziemy go udoskonalać, by zyskiwać coraz bardziej realistyczne, inteligentne i wspaniałe rzeczy".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia