HoloLens wkracza na pole bitwy

HoloLens wkracza na pole bitwy

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
10:22
17.01.2017
0 komentarzy
1048 wyświetleń

Już od momentu pierwszych pokazów gogle rozszerzonej rzeczywistości HoloLens wzbudzały spore zainteresowane. Możliwości, jakie otwierały przed architektami, lekarzami czy w branży telekomunikacyjnej, nawet dla laika wydawały się ogromne. Niewiele środowisk było jednak tak bardzo zainteresowanych produktem Microsoft, jak przedstawiciele armii z całego świata.

Trójwymiarowa projekcja mapy

HoloLens teraz daje niesamowitą przewagę na dzisiejszym polu walki, lecz wszystko przebiegało powoli. Na początku gogle wykorzystywano w celach dydaktycznych, tworząc modele pojazdów i mechanizmów służące do nauki nowych rekrutów. Oczywiście niedługo później znaleziono dla HoloLens kolejne zastosowanie; mianowicie przy pomocy tego sprzętu zaczęły powstawać trójwymiarowe mapy będące w zasadzie symulacjami bitewnymi. Używa się ich do planowania działań na określonym obszarze. Spekuluje się, iż w najbliższym czasie możliwa będzie transmisja na żywo z zaznaczeniem konkretnych oddziałów i ich kondycji czy wyposażenia. Na chwilę obecną wiemy, iż przynajmniej dwa kraje są żywo zainteresowane takim rozwiązaniem. Mowa tu o Izraelu, który pierwsze aplikacje tego typu stworzył już w miesiąc po otrzymaniu pierwszych sztuk HoloLens; oraz o Australijskich siłach powietrznych, których dowódca kilka dni temu zamówił specjalistyczną prezentację podobnego rozwiązania. Okazuje się jednak, iż to Ukraińska firma zbrojeniowa „Limpid Armor” wykorzystuje możliwości HoloLens w największym stopniu. Zaprezentowała ona bowiem w ostatnim czasie „Circular Review System” będący w praktyce hełmem wojskowym połączonym z goglami HoloLens. System ten umożliwia dowódcy czołgu podgląd z kamer zamontowanych na zewnątrz pojazdu, również w podczerwieni i termowizji, oznaczanie i identyfikowanie jednostek sojuszniczych oraz wrogich. Ponadto możliwy jest podgląd kamer dronów w czasie rzeczywistym.

Circular Review System

Mimo iż wykorzystanie HoloLens w wojskowości może budzić pewne obawy, zdecydowanie przyczyni się do mniejszej ilości strat wśród cywili. Ponadto technologia rozszerzonej rzeczywistości wciąż się rozwija, a wykorzystanie militarne może ten proces jeszcze przyśpieszyć. W najbliższej przyszłości gogle tego typu prawdopodobnie wykorzystywane będą choćby do organizowania poszukiwań zaginionych osób.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/australian-air-force-trailing-microsofts-hololens/

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

Skomentuj

Autor