HoloLens wkracza do najstarszej japońskiej świątyni Zen

HoloLens wkracza do najstarszej japońskiej świątyni Zen

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:38
22.02.2018
0 komentarzy
894 wyświetlenia

Dziś rano pisaliśmy o MR Guide, oprogramowaniu dla HoloLens służącym do rozmieszczania interaktywnych obiektów rzeczywistości mieszanej na określonym terenie – jak chociażby w muzeach. Podobny przykład wykorzystania HoloLens zaprezentował też Microsoft na swoim blogu. W zestawy gogli AR wyposażani są goście japońskiej świątyni Zen, by oglądać skarby tamtejszej kultury z zupełnie nowej perspektywy.

HoloLens, Kennin-ji

Po zabytkowej świątyni oprowadzać gości będzie mnich Zen, ale w wersji holograficznej. Jest to projekt autorstwa hakuhodo-VRAR dla odwiedzających Kennin-ji, najstarszą świątynię Zen w Japonii. Hakuhodo-VRAR we współpracy z Muzeum Narodowym w Kioto stworzył projekt o nazwie "MR Museum in Kyoto", który oglądającym będzie prezentował słynne dzieło z XVII wieku, Fujin Raijin zu autorstwa Tawarayi Sotatsu. 10-minutowe doświadczenie zawiera dynamiczną narrację pomagającą gościom lepiej poznać wizję malarza, a holograficzny mnich-przewodnik zapewnia im opisy tego, co obejrzeć można w specjalnym pomieszczeniu świątyni. Widzowie zobaczą też serię obrazów namalowanych w odstępach nawet 100-letnich i znajdujących się fizycznie w oddzielnych muzeach.

"MR Museum in Kyoto" rozwiązuje problemy, z którymi borykają się tradycyjne muzea. To po pierwsze kwestia sprowadzenia eksponatu na miejsce i możliwość przyjrzenia mu się z bliska, a po drugie - obecność przewodnika, który wyjaśni zwiedzającym historię i kontekst obiektów. Doświadczenie to jest również pierwszym japońskim projektem HoloLens wykorzystującym Mixed Reality Capture Studios. Podobnie jak inni twórcy zawartości z całego świata hakuhodo-VRAR odwiedził jedno ze studiów Microsoftu, by zarejestrować wolumetryczne, holograficzne wideo z poruszającymi się ludźmi i obiektami. To właśnie stąd do HoloLens trafił mnich Kennin-ji oprowadzający gości. Jak twierdzi Microsoft, "Asano-san to teraz pierwszy na świecie mnich 3D".

Zwiedzający mogą oglądać te holograficzne nagrania za pośrednictwem nie tylko HoloLens, ale też swoich telefonów, choć w tym drugim przypadku doświadczenie jest uszczuplone o jeden wymiar. Rezultat tego projektu to połączenie wiekowej tradycji (świątynię wybudowano w 1202 r.) z osiągnięciami technologicznymi ostatnich lat, ale też zalążek tego, co do powiedzenia w kwestiach AR, MR i VR będzie miał w tym roku Microsoft.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/devices/2018/02/22/mr-museum-kyoto-provides-unique-insight-centuries-old-japanese-artwork/

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

Skomentuj

Autor