HoloLens w wersji slim? Microsoft patentuje nowy rodzaj kompaktowych soczewek

HoloLens w wersji slim? Microsoft patentuje nowy rodzaj kompaktowych soczewek

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:23
30.10.2017
0 komentarzy
1254 wyświetlenia

HoloLens przedstawia się jako urządzenie na swój sposób rewolucyjne, ale i nie pozbawione problemów. Zapewne największym z nich jest zawężone pole działania, które nie pozwala wyświetlać hologramów na obrzeżach pola widzenia użytkownika. Drugim z kolei problemem jest wielkość urządzenia. Wprawdzie przesadą byłoby nazwanie HoloLens hełmem rzeczywistości mieszanej, ale niezbędne czujniki trochę miejsca zajmują. Microsoft postara się je nieco spłaszczyć.

Jednym ze wspomnianych elementów, które nadają się do uszczuplenia, jest czujnik głębi podobny do tego zastosowanego w Kinect, który wykorzystuje projektor i kamerę na podczerwień, aby badać głębię otoczenia, co pozwala na zarejestrowanie sceny we wszystkich trzech wymiarach. Microsoft opatentował nową technologię płaskich soczewek, które byłyby znacznie cieńsze od tych stosowanych obecnie.

HoloLens

Jak głosi opis patentu, "W niniejszym dokumencie przedstawiono urządzenia i systemy do obrazowania na płaskich soczewkach. W jednym z przykładów urządzenie zawiera emiter podczerwieni skonfigurowany do emitowania co najmniej jednej częstotliwości widma światła podczerwonego poprzez kąt promieniowania. Urządzenie zawiera też płaską soczewkę skonfigurowaną do odbierania światła podczerwonego od emitera i korygowania kąta promieniowania dla co najmniej jednej częstotliwości widma światła podczerwonego, dostosowując kąt promieniowania, w którym wykonują się funkcje kształtowania promienia". Koncepcja płaskich soczewek nie jest bynajmniej nowością, ale zainteresowanie nią stało się żywe stosunkowo niedawno, m.in. za sprawą rozwoju technologii metamateriałów i metapowierzchni.

HoloLens

Technologia ta wykorzystuje specjalną strukturę powierzchni, która może składać się z drobnych filarów krzemowych (zaznaczonych na powyższym schemacie jako 106), aby natychmiast zaginać światło na powierzchni soczewki, zamiast wykorzystywać różnice w grubości szkła, co prowadzi do załamania. Dzięki zastosowaniu mikroskopijnej struktury powierzchniowej można ją łatwiej i mniejszym kosztem zintegrować z układem CMOS, ale też przekłada się to na ostateczne rozmiary urządzenia.

Nie wiadomo jeszcze, czy opisywana technologia doczeka się implementacji w następnej wersji HoloLens. W przyszłości może to być jedno z wielu ulepszeń, które poprawią wygodę korzystania z zestawu w życiu codziennym. Patent został złożony w kwietniu 2016 roku. Można go w zobaczyć na portalu PatentScope.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-patents-flat-lenses-useful-compact-hololens/

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

Skomentuj

Autor