HoloLens rewolucjonizuje naukę anatomii

HoloLens rewolucjonizuje naukę anatomii

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/5/2016, 7:27 PM

Liczba odsłon: 2567

Przez ostatnie półtora roku Microsoft podsycał oczekiwania publiczności względem komercyjnych zastosowań swoich produktów. Jednym z nich jest HoloLens, z którego dotąd (przynajmniej z założenia) mogli korzystać tylko deweloperzy, a teraz także i firmy... które oczywiście mogą sobie pozwolić na wydatek rzędu 3000 dolarów. Platforma holograficzna wystartowała stosunkowo niedawno, jednak nie można już o niej mówić jak o pustej karcie. Oprogramowanie dla Windows Holographic staje się coraz liczniejsze, a już za parę lat będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby klientów indywidualnych.

HoloLens będzie kojarzony z rozwiązaniami konsumenckimi prawdopodobnie dopiero za parę lat, a tymczasem dla platformy - podobnie jak w większości nowych technologii - powstają głównie aplikacje naukowe i komercyjne. Jednym z przykładów jest nagrodzony Jackson Hole Science Media Award wspólny projekt autorstwa Case Western Reserve University i Cleveland Clinic. W rezultacie powstała aplikacja (jeżeli tak złożone projekty wciąż możemy nazywać aplikacjami) o nazwie HoloAnatomy. Co dokładnie potrafi aplikacja napisana dla Windows Holographic? "HoloAnatomy wykracza poza demonstracje na scenie, które oglądały online setki tysięcy osób podczas dwóch ostatnich corocznych konferencji deweloperskich BUILD Microsoftu. Zamiast pobieżnych oględzin narządów w ciele lub pojedynczego wglądu w półprzezroczysty mózg, nowa aplikacja od Case Western Reserve i Cleveland Clinic pozwala widzom eksplorować [modele] w swoim własnym tempie i z dowolnej perspektywy".

HoloAnatomy bez wątpienia zasługuje na uwagę, jednak we wspomnianym plebiscycie musiała stawić czoła poważnym konkurentom, wliczając w to Tilt Brush od Google. Aplikacja dla HoloLens była jedynym rozwiązaniem AR (działającym w rzeczywistości rozszerzonej) w wyłonionej najlepszej trójce. Możliwość łączenia realnego otoczenia użytkownika z wirtualnymi obiektami 3D - hologramami - w dużej mierze przyczyniła się do sukcesu HoloAnatomy. Jej obecność na scenie Jackson Hole Science Media Award dowodzi też, że rośnie komercyjne zainteresowanie rzeczywistością rozszerzoną. Badacze ze zwycięskich instytucji współpracują z Microsoft nad nowymi metodami badań oraz budową ośrodka o nazwie Health Education Campus, w którym - jeśli chodzi o edukację studentów medycyny - spory nacisk kładziony będzie na HoloLens.

Podczas gdy stricte medyczna aplikacja nie budzi tylu emocji, co pełna wirtualna rzeczywistość, Pokemon Go czy tajemniczy Magic Leap, po platformę sięga coraz większe grono *prawdziwych* naukowców, badaczy, inżynierów i firm, pragnących poszerzyć swoje doświadczenia o całkiem nową kategorię. Warto tu choćby przypomnieć, że HoloLens zaczął współpracę z agencją NASA jeszcze przed oficjalną publiczną prezentacją. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że platforma nie podzieli losów kilku innych technologii i wkrótce wyjdzie poza zaklęty krąg profesjonalistów, oferując rozwiązania przyjazne dla typowego konsumenta.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia