HoloLens potrafi zmierzyć puls naszego rozmówcy

HoloLens potrafi zmierzyć puls naszego rozmówcy

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
10:20
05.03.2018
0 komentarzy
902 wyświetlenia

Rozszerzona rzeczywistość wkracza powoli do wszystkich dziedzin naszego życia - od rozrywki, przez inżynierię, medycyną - aż po wojsko. W każdym z tych zastosowań wyświetlanie rozmaitych informacji tuż przed naszymi oczami jest bardzo przydatne. Jednak możliwości Mixed Reality są dużo większe. Zalety wykorzystania gogli HoloLens w procesie leczenia i diagnozy wskazywaliśmy już wielokrotnie. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu, jest badanie podstawowych parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi czy tętno.

To był tydzień z Microsoft!

Odczytywanie pulsu w sposób bezkontaktowy za pomocą sensorów optycznych, nie już jest niczym nowym i Microsoft zaprezentował taką możliwość już jakiś czas temu, razem z premierą Xbox One. Kinect nie zgaduje pulsu, potrafi w rzeczywistości dokonać jego pomiaru, wykorzystując kombinację kolorowego obrazu i kamer na podczerwień - tętno jest odczytywane wprost z twarzy.

Teraz, podobna technologia trafiła do HoloLens - wszystko dzięki aplikacji Cardiolens. Potrafi ona zbadać puls zarówno rozmówcy oraz osoby korzystającej z gogli w danym momencie. Wykorzystując nagranie wideo, aplikacja potrafi odseparować od siebie jego poszczególne, podstawowe kanały kolorystyczne. Na podstawie tych danych, w połączeniu z analizą rytmu oddechu, potrafi ona z dużą dokładnością, sięgającą 1,5 uderzeń na minutę, ocenić puls rozmówcy. Wynik pomiaru wyświetlany jest w naszym polu widzenia, bezpośrednio nad jego głową. Ale to nie wszystko - analizując mikro ruchy głowy użytkownika, aplikacja potrafi ocenić również jego puls.

Może to mieć zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz na przykład w sporcie, gdzie trener może w czasie rzeczywistym analizować wydolność sportowca. Tętno jest ponadto istotnym czynnikiem pozwalającym ocenić prawdomówność danej osoby, co może być przydatne w przypadku różnego rodzaju przesłuchań. W którym kierunku pójdzie dalszy rozwój analizy biometrycznej człowieka? Abstrahując od wszelkiego rodzaju teorii spiskowych o chipowaniu obywateli przez rządy, na pewno rozwój tej technologii przyniesie wymierne korzyści w wielu różnych dziedzinach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-proposes-taking-hololens-next-date/

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

Skomentuj

Autor