HoloLens pomaga w operacjach rekonstrukcji kończyn

HoloLens pomaga w operacjach rekonstrukcji kończyn

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
15:45
06.02.2018
0 komentarzy
839 wyświetleń

O wykorzystywaniu HoloLens w medycynie pisano już bardzo dużo. Nie ma potrzeby po raz kolejny podkreślać znaczenia tego rozwiązania dla rozwoju nauk medycznych. Kolejne zastosowania HoloLens w praktyce, doskonale świadczą o przydatności gogli mieszanej rzeczywistości. Każde zastosowanie dla dobra nauki jest godne wspomnienia, jednak gdy mówimy o ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia, wtedy jego wartość jest nie do przecenienia. Po raz kolejny udowodnili to lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Londynie.

HoloLens w chirurgii

Wykorzystali oni HoloLens przy zabiegach polegających na rekonstrukcji kończyn uszkodzonych w wyniku wypadku. Są to bardzo skomplikowane urazy, które często wymagają ogromnej wręcz precyzji, przy próbie połączenia zerwanych połączeń nerwowych, naczyń krwionośnych, mięśni oraz ścięgien. Od tej precyzji zależą szanse na powrót pacjenta do pełnej sprawności. Posiłkując się skanami z tomografu komputerowego oraz goglami HoloLens, lekarze mają ułatwione zadanie i dużo łatwiej im odnaleźć właściwe połączenie aby dokonać jego rekonstrukcji. W przypadku naczyń krwionośnych jest to bardzo ważne, bowiem razem z krwią do kończyn dostarczany jest tlen. Bez tlenu tkanka obumiera, następuje martwica czego efektem jest najczęściej konieczność amputacji. To samo tyczy się połączeń nerwowych, bowiem od ich poprawnego połączenia zależy to, czy pacjent w ogóle odzyska czucie w uszkodzonej kończynie. Wcześniej do tego typu zabiegów wykorzystywany był ultrasonograf.

HoloLens w chirurgii

Natomiast HoloLens pozwala dosłownie wejrzeć wgłąb ludzkiego ciała, co daje niesamowity punkt widzenia lekarzowi i ułatwia znacznie poprawne przeprowadzenie zabiegu. Lekarze z londyńskiego szpitala są jednymi z pierwszych na świecie, którzy skutecznie wykonali zabieg z wykorzystaniem HoloLens. Jest to niewątpliwie przełom w medycynie, który w przyszłości pomoże nie tylko w zabiegach chirurgicznych, ale również w stawianiu diagnozy czy przy narodzinach o czym pisaliśmy już wiele razy. Mixed Reality to interdyscyplinarne narzędzie, które znajdzie swoje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia - od wojska, poprzez motoryzację, archeologię, aż po właśnie medycynę - a mówimy tutaj tylko o profesjonalnych zastosowaniach. Rozszerzona rzeczywistość jest również bardzo przydatna w domowym zaciszu - na przykład do rozrywki. Rosnąca popularność platformy Windows Mixed Reality świadczy o bardzo dobrym przyjęciu tej idei przez użytkowników.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/hololens-used-see-tissue-reconstructive-surgery-study-imperial-college-london/

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

Skomentuj

Autor