HoloLens pomaga projektować sale operacyjne w 3D

HoloLens pomaga projektować sale operacyjne w 3D

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/22/2017, 3:56 PM

Liczba odsłon: 1779

Pisaliśmy już o chirurgii w AR, czyli wykorzystaniu HoloLens w przeprowadzaniu operacji, tymczasem urządzenie sprawuje się również jako platfoma przy projektowaniu samych pomieszczeń. Stryker, wiodący producent technologii medycznej, korzysta z gogli HoloLens, aby usprawnić proces projektowania sal operacyjnych dla szpitali i centrów chirurgii.

Szpitale korzystają ze współdzielonych sal operacyjnych, by wykonywać różne rodzaje zabiegów. Kiedy mamy do czynienia z konkretną specjalizacją, każda z tych sal wymaga swoistej konfiguracji wyposażenia, narzędzi, oświetlenia, a nawet położenia pacjenta. Jest niezwykle ważne, by projekt sali był poprawny, bowiem przekłada się to też na efektywność leczenia. Zamiast używać klasycznych diagramów 2D lub fizycznych modeli 3D, Stryker wykorzystuje HoloLens, by projektować sale operacyjne na miejscu i z zaangażowaniem personelu medycznego. Innymi słowy, personel może oglądać i modyfikować projekt w czasie rzeczywistym, zastępując tradycyjne modele dającymi się łatwo manipulować hologramami.

"Bez potrzeby angażowania wszystkich ludzi z każdej dyscypliny chirurgii, całego wyposażenia potrzebnego we wszystkich dyscyplinach medycyny i wszystkiego tego w tym samym gabinecie i tym samym czasie, Stryker umożliwia teraz modyfikowanie i budowanie zróżnicowanych scenariuszy sali operacyjnej z hologramów. Koniec z czasochłonnymi sesjami, na których każdy musi być fizycznie obecny. Koniec przestawiania z kąta w kąt ciężkiego i drogiego wyposażenia, by przekonać się, czy wszystko do siebie pasuje" - pisze Microsoft. Cała ta 'rzeczywista' zawartość zastąpiona jest przez gogle HoloLens, które można założyć gdziekolwiek - w biurze, gabinecie czy sali konferencyjnej - i uzyskać wgląd w projekt sali, także w skali rzeczywistej.

O ile przeniesienie tradycyjnych dwuwymiarowych projektów z kartki papieru do komputera uchodziło za rewolucję, o tyle przeniesienie tej zawartości do bogatego świata rzeczywistości rozszerzonej wydaje się kolejnym krokiem naprzód. Pozwala to bowiem nie tylko zniwelować naturalne ograniczenia platformowe, ale i przyspieszyć czas między fazami projektu i realizacji.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia