HoloLens na miejscu zbrodni, czyli jak nowa technologia pomoże kryminalnym

HoloLens na miejscu zbrodni, czyli jak nowa technologia pomoże kryminalnym

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/10/2017, 3:33 PM

Liczba odsłon: 1465

Wprowadzając na rynek zestaw deweloperski HoloLens i promując go jako obiecującą platformę Microsoft liczył, że przyciągnie innowacyjnych twórców oprogramowania. Jednym z ciekawszych uczestników Microsoft HoloLens Mixed Reality Partner Program (MRPP) jest agencja Black Marble. Dostrzega ona potencjalne korzyści, jakie wynikają z połączenia światów wirtualnego i fizycznego w branży, która do tej pory pozostawała w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie hologramów. W jaki sposób policyjni śledczy mogą wykorzystać technologię, z której korzystają już naukowcy, architekci, projektanci czy budowlańcy? O tym poniżej.

Black Marble opracował wielokrotnie nagradzaną aplikację tuServ, która w zamyśle pomóc ma nowoczesnej policji w procesie cyfryzacji. Deweloperzy chcieli przy tym wyjść poza granice tego, co potrafią przeciętne aplikacje UWP dla Windows. Kluczowa jest tu możliwość przechwytywania zawartości z miejsca przestępstwa w czasie rzeczywistym, czyli to, z czego zasłynął już HoloLens w nieco mniej dramatycznych scenariuszach. TuServ został opracowany we współpracy z funkcjonariuszami policji. Twórcy uważają, że zrewolucjonizuje on sposób interakcji funkcjonariuszy przebywających w biurze z tymi znajdującymi się w terenie. Równie istotne jest zabezpieczanie dowodów. Za to odpowiada tuServ Scene of Crime. Śledczy mogą umieszczać wirtualne znaczniki, rejestrować obiekty 3D i zbierać multimedialne dowody bez ryzyka fizycznego naruszenia materiałów na miejscu zbrodni. Zgromadzone dane i przechwycone siatki 3D można oglądać zdalnie zarówno w czasie rzeczywistym, jak i w dowolnym czasie po ich zebraniu. Mówiąc inaczej, stan z chwili oględzin można niejako zatrzymać w czasie, dzięki czemu zapis nie traci na autentyczności.

Jako że tuServ zorienotwany jest na pracę zarówno terenową, jak i przy biurku, warto się przyjrzeć, jak to wygląda od tej drugiej strony. Funkcjonariusze pracujący stacjonarnie mają wgląd w przechwycone materiały medialne za pomocą tuServ HoloLens Command and Control App dla Windows. Dostęp można uzyskać w czasie rzeczywistym lub na żądanie. Dodatkowo policjanci mogą komunikować się na nowe sposoby, wliczając w to nie tylko rozmowy, ale również demonstracje. Aplikacja oferuje też interfejs mapy, w którym użytkownik może zobaczyć wszystkie przestępstwa, które wydarzyły się na danym obszarze. Jak mówi Nick Lyall, inspektor policji z Bedfordshire, "wykorzystanie tuServ bez wątpienia zrewolucjonizuje pracę policji w najbliższych latach. Jako detektyw mogę też powiedzieć, że jego zdolność do skanowania scen przestępstwa i tworzenia odwzorowanej wersji 3D pozwoli zredukować problemy związane z naruszaniem [dowodów] i pozwoli śledczym wizualizować w czasie rzeczywistym sceny poważnych zbrodni".

Komunikacja i współpraca są podstawą każdej operacji policyjnej. Choć funkcjonariusze już teraz nazywają tuServ rozwiązaniem przełomowym, Microsoft zapewnia, że to dopiero początek wdrażania rzeczywistości mieszanej w tym sektorze.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia