HoloLens brał już udział w prawdziwych operacjach chirurgicznych

HoloLens brał już udział w prawdziwych operacjach chirurgicznych

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
02:07
12.11.2017
0 komentarzy
1127 wyświetleń

HoloLens miał już sporo do czynienia z chirurgią i medycyną. Na początku tego roku pisaliśmy o projekcie HoloEyes, a kilka dni temu - o startupie medycznym Touch Surgery, który wykorzystując HoloLens ma pomóc w nauce przyszłym chirurgom. Tymczasem swoje rozwiązanie przedstawiła kolejna firma, tym razem wyposażając w gogle rzeczywistości mieszanej chirurgów podczas prawdziwej operacji na już nie wirtualnym, a żywym człowieku.

Rozwiązanie to należy do Revinax - firmy zajmującej się szkoleniami chirurgicznymi. Ma ona już w swojej ofercie produkty dla 'zamkniętego' VR, a szkolenia z udziałem HoloLens stanowią nowość. Za pomocą zestawu AR firma jest w stanie dostarczyć demonstracje chirurgom bezpośrednio w trakcie zabiegu. Zostały one nagrane wcześniej przez szkoleniowców z tego samego punktu widzenia. HoloLens zapewnia również dostęp do tomografii komputerowej i trójwymiarowej rekonstrukcji obszaru, na którym pracuje chirurg. "To idealne narzędzie do każdej operacji. Jako chirurg-nauczyciel mogę tworzyć własne samouczki i dostarczać je studentom przed, a teraz także i w trakcie operacji. Mogą wykorzystać ten samouczek jako przypomnienie podczas operacji" - mówi dr Nicolas Lonjon, neurochirurg i nauczyciel w Szpitalu Uniwersyteckim w Montpellier - "Funkcje obrazowania pacjenta i planowania pozwalają też uniknąć zbędnego rozproszenia - nie musimy już podczas operacji sprawdzać tych danych na komputerze".

Uwaga - wideo poniżej zawiera sceny prawdziwej operacji chirurgicznej. Wrażliwszym czytelnikom polecamy pominięcie tego materiału :)

W jaki sposób HoloLens może poprawić efekty nauczania przyszłych chirurgów? Przede wszystkim warto pamiętać, że podczas pokazów szkoleniowych dla studentów tylko chirurg wykonujący zabieg ma dobry obraz sytuacji. Studenci oglądają wszystko z pewnej odległości, co oznacza, że nie widzą operacji z tej samej perspektywy i z taką samą precyzją. W rezultacie łatwo przeoczyć precyzyjne, drobne gesty, które mogą okazać się kluczowe podczas wykonywania późniejszej praktyki chirurgicznej. Rzeczywistość mieszana rozwiązuje ten problem, dając studentom bezpośredni podgląd operacji z perspektywy pierwszoosobowej. Inną zaletą rozwiązania Revinax jest możliwość szkolenia studentów na odległość, co w przeszłości było praktycznie niemożliwe.

Zespół wykorzystał już HoloLens w prawdziwej operacji przeprowadzonej 7 listopada tego roku. Była to standardowa procedura osteosyntezy kręgosłupa w Szpitalu Uniwersyteckim w Montpellier we Francji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/another-surgical-training-company-adopts-microsoft-hololens-video/

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

Skomentuj

Autor