Hej, Cortana! Asystentka usłyszy nas w Androidzie

Hej, Cortana! Asystentka usłyszy nas w Androidzie

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:09
26.10.2015
2 komentarze
1861 wyświetlenie

Choć prace nad przeniesieniem Cortany do urządzeń z Androidem trwają już od dawna, pierwsza publiczna beta ukazała się dopiero w sierpniu tego roku. Asystentka otrzymała funkcję "Hey, Cortana", dostępną w Windows 10 i niektórych smartfonach Lumia. Wypowiedzenie tej frazy uruchamia tryb nasłuchiwania - Cortana oczekuje na nasze polecenia lub zapytania do wyszukiwarki.

Ponieważ Cortana nie jest w pełni zintegrowana z systemem Android (działa jako odrębna aplikacja), funkcja "Hey, Cortana" działa inaczej niż "OK Google". W telefonach z Windows asystentka działa bez ograniczeń w dwóch trybach: gdy aplikacja jest włączona oraz gdy telefon pozostaje zablokowany. "Hey, Cortana" dedykowana jest właśnie temu drugiemu trybowi. Opcja wprawdzie działa już w Androidzie, tym niemniej zakres jej możliwości jest ograniczony.

Cortana. Źródło: http://www.technobuffalo.com

Przykładowo podczas testów na LG G4 z systemem Android 5.1 asystentka nie rozpoznawała poprawnie niektórych poleceń, nawet gdy aplikacja była włączona. Kiedy Cortana działa w tle, funkcja rozpoznawania mowy działa sporadycznie, zwłaszcza gdy w tle działa równocześnie nasłuchiwanie "OK Google". Z założenia funkcja pozwala na wydawanie poleceń Cortanie, nawet gdy telefon jest zablokowany. W rzeczywistości wymaga to jeszcze dopracowania. Nie bez powodu Cortana dla Androida figuruje jako Beta. Asystentka - gdy uruchomimy jej aplikację - potrafi wykonać większość operacji, znanych z Windows Phone 8.1 i Windows 10: utworzyć przypomnienia w kalendarzu, ustawić alarm, sprawdzić wyniki sportowe, wyświetlić prognozę pogody etc. Cortana dla Androida jest znacznie bardziej użyteczna, gdy jednocześnie korzystamy w niej np. na naszym PC z Windows 10.

Funkcja "Hey, Cortana" dostępna jest w najnowszej wersji Cortany dla Androida (1.0.0.289). Aplikację w wersji beta pobierzemy bezpłatnie ze sklepu Google Play.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.winbeta.org/news/microsoft-confirms-extensions-for-edge-will-arrive-in-2016

Polecamy również w kategorii Android

Komentarze

  • A. 18:39 26.10.2015

    A może by tak wreszcie wersja "Hej Kortana" - czyli po polsku....

  • KS 21:57 26.10.2015

    jesteśmy ZA ;)

Skomentuj

Autor