HP odpiera zarzut instalowania spyware. Program można usunąć

HP odpiera zarzut instalowania spyware. Program można usunąć

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:21
29.11.2017
1 komentarz
1386 wyświetleń

Wczoraj pisaliśmy o feralnej usłudze HP Touchpoint Analytics Service, która według raportów użytkowników wysysa zasoby komputera i przesyła dane telemetryczne do HP. Producent został posądzony o instalowanie spyware bez wiedzy i zgody użytkownika, a nowe oprogramowanie "chroniące" miało znacząco obciążać laptopy HP. Firma odniosła się już do zarzutów.

HP Touchpoint Analytics Service to następca samodzielnego HP Touchpoint Managera, który trafił na urządzenia HP wraz z aktualizacją z okolic 15 listopada. Nowa usługa szybko wzbudziła kontrowersje, dlatego liczyliśmy, że HP wytłumaczy się z automatycznego instalowania "ulepszonego" oprogramowania, które zdaniem użytkowników pozbawia ich kontroli nad urządzeniem i po cichu pobiera dane telemetryczne. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Udzielił jej VP of Customer Experience z HP, Mike Nash: "Traktujemy prywatność absolutnie poważnie. Wszystkie laptopy HP otrzymały niedawno aktualizację, która instaluje HP Touchpoint Analytics, narzędzie działające w tle i zbierające dane systemowe" Program jednak nie jest nowy, a jedynie posiada nową nazwę: "Program wysepuje pod inną nazwą, ale pełni te same funkcje, co dostarczane z laptopami HP oprogramowanie Support Assistant, które działa bez kontrowersji od roku 2014".

HP spyware?

Producent odniósł się też do zarzutów o zbieraniu danych telemetrycznych: "HP Touchpoint Analytics jest usługą, którą oferujemy od 2014 r. w ramach HP Support Assistant. Zbiera ona anonimowo informacje diagnostyczne o wydajności sprzętowej. Żadne dane nie są udostępniane HP, chyba że nastąpi wyraźne udzielenie dostępu. Klienci mogą wyłączyć lub usunąć usługę w dowolnym momencie. HP Touchpoint Analytics został niedawno zaktualizowany i w ramach tej aktualizacji nie wprowadzono żadnych zmian dotyczących ustawień prywatności. Traktujemy prywatność klientów bardzo poważnie i działamy zgodnie z rygorystycznymi zasadami, dostępnymi tutaj".

Użytkownicy, którzy pobrali aktualizację, w narzędziu Usługi mogą przeczytać, że HP Touchpoint Analytics "zbiera informacje telemetryczne używane przez usługi analityczne HP Touchpoint". Jeśli mimo zapewnień producenta nie chcemy brać udziału w analizach telemetrii lub zauważyliśmy, że zaktualizowane oprogramowanie spowolniło nasz komputer, aplikację HP Touchpoint Analytics Client możemy zwyczajnie odinstalować, wchodząc w Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje i funkcje.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.laptopmag.com/articles/hp-touchpoint-analytics-controversy

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo

Komentarze

  • pRZEMEK 07:42 30.11.2017

    A co mieli odpowiedzieć, zawsze się mówi że prywatność użytkowników jest ważna ;) kiedy złapali HP "za rękę"

Skomentuj

Autor