Głównym celem złośliwego oprogramowania jest w tym roku Android

Głównym celem złośliwego oprogramowania jest w tym roku Android

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:00
14.11.2017
0 komentarzy
1155 wyświetleń

O ile dawniej złośliwe oprogramowanie było tworzone z myślą o komputerach osobistych i dominującego na tej platformie systemu Windows, to dziś ulubiony cel włamywaczy stanowią telefony. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego przez Nokię raportu. Firma niedawno oddała do użytku narzędzie o nazwie NetGuard Security Management Center, które pomaga dostawcom usług wykrywać i chronić systemy przed ransomware i innymi szkodliwymi programami. Częśćią tej inicjatywy jest Threat Intelligence Report, w którym fiński gigant omawia aktualne zagrożenia.

Jak wskazują badania Nokii, smartfony stanowią 72% ofiar wszystkich infekcji z Sieci. Większość z nich stanowią oczywiście urządzenia z Androidem. Były one celem 68,5% wszystkich udanych infekcji w roku 2017. Margines stanowią z kolei iPhone'y i telefony innych marek, których infekcje stanowiły 3,54%. Nokia tłumaczy ten stan rzeczy tym, że "w sektorze smartfonów większość złośliwego oprogramowania jest przenoszona w formie ztrojanizowanych aplikacji. Użytkownik jest oszukiwany przez phishing, reklamy lub inne rodzaje socjoinżynierii, by pobrał i zainstalował aplikację. Głównym powodem, dla którego platforma Android została obrana za cel, jest jej możliwość side-loadingu. Aplikacje na Androida mogą być pobierane praktycznie z dowolnego źródła". Platformie przypadł też niechlubny rekord wskaźnika infekcji, który wyniósł w perspektywie miesięcznej 0,94%. Nokia zaznacza, że mimo wysiłków Google w zakresie ochrony przed malware wiele takich aplikacji użytkownicy pobierają z poziomu wiadomości tekstowych i maili. Nie bez znaczenia są też konkurencyjne z Google Play zewnętrzne sklepy z aplikacjami, które w niektórych regionach (jak Chiny) zdobywają nawet większą popularność.

Nokia Threat Intelligence Report 2017

Wiemy już, że najbardziej narażony na ataki jest Android. Co jednak z komputerami PC? Według raportu Nokii Windows padł ofiarą 27,96% wszystkich infekcji. Zmniejszający się z czasem wskaźnik firma tłumaczy tym, że PC przestaje być preferowaną platformą do łączenia się z Internetem, dlatego też cyberprzestępcy kierują swoją uwagę tam, gdzie mogą zdziałać najwięcej, czyli na smartfony. Z drugiej strony - jak widać na wykresie z ostatnich kilku lat - udział Windows we wszystkich infekcjach po rekordowym skoku tuż przed premierą Windows 10 zaczął znacząco spadać. Być może jest to zasługą poprawionej ochrony nowego systemu. Windows 10 udostępniony został za darmo jako aktualizacja dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.1, dlatego był najszybciej adaptowanym Windowsem w historii systemu.

Nokia Threat Intelligence Report 2017

Mimo że Microsoft wybiega już w przyszłość i sporo inwestuje w podejścia cloud first i AI first, to jeśli chodzi o komunikację i tzw. przeciętnego użytkownika, mobile first wciąż jest najczęstszym wyborem. Smartfony są w pewnych sytuacjach po prostu wygodne i zawsze dostępne, ale najczęściej nie są tak chronione jak nasze pecety.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/nokia-android-the-prime-target-for-malware-in-2017

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo

Komentarze

Skomentuj

Autor