Forrester Research: Microsoft Azure najlepszą platformą chmurową dla deweloperów

Forrester Research: Microsoft Azure najlepszą platformą chmurową dla deweloperów

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:02
12.04.2018
0 komentarzy
736 wyświetleń

Raporty autorstwa Forrester Research (przypominające te od Gartnera) przytaczaliśmy już na CentrumXP choćby w kontekście OneDrive czy Office. Dziś pod lupę weźmiemy ostatni, zorientowany na dostawców PaaS (platformy-jako-usługi) pod kątem doświadczenia dewelopera. Microsoft Azure osiągnął w nim najwyższy wynik pod względem bieżącej oferty, choć pod względem strategii musiał ustąpić AWS. Poznajmy wszystkie "za" i "przeciw".

Azure - Forrester Wave

W kręgu liderów drugiego kwartału tego roku Forrester widzi trzech graczy: Microsoft, AWS i Google. Microsoft został rozpoznany jako "rosnący szybko numer 2". Forrester zauważa, że Azure podążął drogą AWS i dzięki tej strategii stał się solidną drugą pozycją wśród publicznych platform chmurowych dla deweloperów. Dostrzega też spowolnienie tempa innowacji usług w branży chmurowej, podczas gdy Microft miał wykorzystać swoje doświadczenie w zakresie narzędzi deweloperskich, baz danych i raportowania biznesowego, co wyróżniło go na tle AWS. Microsoft przyczynia się ponadto do wzrostu adaptacji platformy chmurowej poprzez sprzedaż tego, co Forrester nazywa "dodatkami do swoich głębokich relacji z przedsiębiorstwami" - w szczególności chodzi o Office. Zwrócono też uwagę na doświadczenia deweloperskie, które według Forrestera najlepsze są w Azure - to m.in. gotowość, dostępność i integracja zadań deweloperskich i prekonfiguracji, ogromny zestaw usług, w tym wielu bazodanowych, "wśród których Azure Cosmos DB jest wyjątkowo dostosowana do dużych, rozproszonych aplikacji". Forrester dostrzega wreszcie silne narzędzia i funkcje operacyjne, a także to, że Microsoft "obsługuje wiodącą sieć centrów danych i oferuje Azure Stack w formie wdrożeń on-premise".

Azure - Forrester Wave

Czas na minusy. Microsoft oferuje szereg usług AI na platformie Azure, ale spośród nich - zdaniem Forrestera - wyróżnia się tylko Azure ML. Azure jest też w tyle za AWS w obszarze przetwarzania języka naturalnego. Forrester zwraca też uwagę na FaaS (Funkcja-jako-Usługa). Choć Microsoft oferuje taki model, to jego narzędzia administracyjne są ograniczone. "Klienci referencyjni chwalą łatwość obsługi, niezawodność i elastyczność Azure, a także wsparcie i wskazówki Microsoft. Narzekali, że Microsoft czasami wpuszcza na rynek nowe usługi bez pełnej dokumentacji" - czytamy dalej.

AWS został uznany za największego w każdym wymiarze, a Forrester zaznaczył też fakt, że jego roczny dochód jest trzy razy większy niż jego najbliższego konkurenta czyli Microsoftu. AWS cechuje się większą widocznością na rynku i silniejszą strategią, jednak pod względem bieżącej oferty ustępuje Microsoftowi.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/forrester-microsoft-azure-has-the-best-developer-experience-among-leading-cloud-platforms/

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure

Komentarze

Skomentuj

Autor