Fluent Design obejmie kontrolki nowego Edge

Fluent Design obejmie kontrolki nowego Edge

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:41
11.04.2019
1116 wyświetleń

Fluent Design System wprowadzany jest do Windows 10 i Office stopniowo i - jak by nie było - dość powolnie. Jeśli w międzyczasie projektanci z Redmond nie postanowią wprowadzić czegoś nowego, to Fluent ma szansę opanować dosłownie wszystkie produkty Microsoftu. Warto by więc było zacząć od Edge, a właściwie jego zawartości HTML.

Wiemy już, że ponieważ nowy Edge bazuje na silniku Chromium, to możemy go konfigurować za pomocą tak zwanych flag. Ustawienia te znajdziemy, nawigując do edge://flags. Jedno z nich nawiązuje do wspomnianego stylu wizualnego i nosi nazwę Fluent Controls. Jest to funkcja eksperymentalna, która według opisu ma sprawić, że elementy HTML będą renderowane z użyciem alternatywnego stylu, zbieżnego z "językiem designu" Microsoftu. Ma to poprawić dostępność dla używających dotyku i klawiatury, a także być dostępne dla Mac, Windows i Linuksa.

Edge

Po włączeniu tej flagi wyniki mogą okazać się różne. W testowanej przez nas kompilacji 75.0.126.0 nie zauważyliśmy jeszcze żadnych zmian, natomiast w niektórych przypadkach przyciski (jak te powyżej) zmieniają kolor na szary z niebieskimi napisami. To jeszcze niewiele, ale nie zapominajmy, że mamy do czynienia z wczesną wersją rozwojową i w nowym Edge wiele się jeszcze zmieni. Wiemy o tym również z wyciekłej prezentacji Microsoftu. Znajduje się tam lista usług Chromium/Google które NIE trafią do przeglądarki, ale też i lista obszarów zainteresowania, takich jak: dostępność, edytowanie, bezpieczeństwo, ARM64, czcionki, narzędzia, uwierzytelnianie, kompozycja/układ, dotyk, żywotność baterii, przewijanie i standardy webowe.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/microsoft-edge-insider-will-use-fluent-design-for-form-controls-and-you-can-enable-it-today

Polecamy również w kategorii Edge