Menu kategorii
 • Excel - jak rozdzielić dane zapisane w jednej kolumnie?

  Excel - jak rozdzielić dane zapisane w jednej kolumnie?

   Łukasz Klimkiewicz
  Łukasz Klimkiewicz
  12:00
  18.07.2019
  392 wyświetlenia

  Rozdzielenie danych zapisanych w jednej kolumnie, na przykład imienia i nazwiska, to problem występujący u wielu użytkowników programu Excel. Okazuje się jednak, że z tego kłopotu można wybrnąć w bardzo prosty sposób, korzystając z funkcji wbudowanej w aplikację. W tym poradniku pokażemy, jak to zrobić. Poniżej przedstawiamy zestaw danych, z którym będziemy pracować.

  Arkusz Excel

  Interesujące nas dane zapisane są w kolumnie B. Są to imiona i nazwiska rozdzielone znakiem spacji. To istotna informacja, ponieważ Excel rozróżnia kilka metod, a właściwie znaków, służących jako rozdzielacze. Naszym zadaniem będzie rozdzielenie danych z kolumny B i wprowadzenie ich odpowiednio do kolumn D oraz E.

  1. Zaznaczamy dane w kolumnie B – zakres B2:B8.
  2. Przechodzimy do karty narzędziowej Dane i wybieramy polecenie Tekst jako kolumny.
  3. Kategoria narzędziowa Dane

  4. Zostanie otwarte okno kreatora konwersji tekstu na kolumny. W pierwszym kroku ustawienia domyślne są poprawne, więc od razu przechodzimy do kolejnego etapu, klikając polecenie Dalej.
  5. Kreator konwersji tekstu na kolumny

  6. W drugim kroku określamy ogranicznik, czyli znak rozdzielający imię i nazwisko. W naszym przypadku jest to spacja i taką opcję wybieramy. Zwróćmy też uwagę, że możemy skorzystać z tabulatora, przecinka, średnika oraz właściwie dowolnego innego znaku, który ręcznie określimy.
  7. Kreator konwersji tekstu na kolumny

  8. W kroku trzecim (ostatnim) określamy miejsce docelowe, w którym mają być umieszczone rozdzielone dane. Pamiętajmy, że wskazujemy lokalizację docelową tylko dla pierwszego członu, ponieważ kolejne człony będą wprowadzane do kolejnych kolumn. Całość powinna wyglądać tak, jak na poniższym zrzucie ekranu.
  9. Kreator konwersji tekstu na kolumny

  10. Finalnie klikamy polecenie Zakończ.

  Arkusz danych


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Porady Excel 2019