Eksplorator plików: ustawianie domyślnego widoku

Eksplorator plików: ustawianie domyślnego widoku

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
00:00
09.11.2015
0 komentarzy
4674 wyświetlenia

Użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1 zapewne pamiętają funkcję Ulubione, która pozwalała w Eksploratorze plików dodać wybrane przez siebie foldery. W Windows 10 funkcja ta została przemianowana na Szybki dostęp, gdzie oprócz możliwości przypinania wybranych przez nas folderów przechowywane są najczęściej odwiedzane przez nas katalogi.

Idąc tym tokiem rozumowania, Microsoft postanowił uczynić Szybki dostęp domyślnym miejscem, w którym rozpoczniemy przygodę z Eksploratorem plików. Nie każdemu musi odpowiadać takie rozwiązanie, dlatego projektanci z Redmond pozostawili nam wolny wybór. Szybki dostęp może wyświetlać się domyślnie, a z drugiej strony możemy postawić na rozwiązanie tradycyjne i wybrać dostęp do listy bibliotek i napędów.

Aby powrócić do domyślnego działania przypiętego do paska zadań Eksploratora plików, czyli wyświetlania bibliotek i napędów dostępnych w naszym komputerze, należy uruchomić Eksplorator plików. Następnie w zakładce Widok, po prawej stronie okna odnajdujemy przycisk Opcje, który należy kliknąć lewym przyciskiem myszy. Pojawi się wówczas okno Opcje folderów, gdzie w zakładce Ogólne możemy dostrzec pozycję Otwórz Eksploratora plików w z listą dostępnych opcji. W tychże opcjach wybieramy Ten komputer, a na koniec zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj i OK. Od tej pory Eksplorator plików wyświetli nam zawartość naszego komputera zamiast Szybkiego dostępu.

Opcje folderów
Opcje folderów w Windows 10

Szybki dostęp ma jeszcze jedną wbudowaną opcję. Jeśli uznamy na przykład, że lista katalogów jest zbyt duża, możemy go wyczyścić. Aby tego dokonać, postępujemy podobnie jak w zmianie domyślnego widoku Eksploratora plików, przy czym w Opcjach folderów, w zakładce Ogólne przechodzimy do sekcji Prywatność, gdzie odnajdujemy przycisk Wyczyść (widoczny na zrzucie ekranu powyżej). Tym samym opróżniamy listę Szybkiego dostępu z istniejących pozycji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Personalizacja Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor