Dziś do programu wstecznej kompatybilności Xbox trafią kolejne tytuły

Dziś do programu wstecznej kompatybilności Xbox trafią kolejne tytuły

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
12:31
24.10.2017
1 komentarz
1263 wyświetlenia

Ostatnimi czasy sporo mówiło się o kwestii wstecznej kompatybilności w przypadku konsol Microsoftu, czemu poświęcono nawet całkiem sporo czasu podczas ubiegłych targów E3. Idea jest prosta – produkcje, które ukazały się na starsze generacje Xbox przeniesione mają zostać na jego najnowsze modele (cała rodzina Xbox One). Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać początkowo, bowiem na przestrzeni trzech pokoleń konsola ta ewoluowała nie tylko pod względem wykorzystanych komponentów, lecz również w aspekcie systemowym (który diametralnie różni się od tego dostępnego w maszynie z 2001 roku). W efekcie proces poszerzania listy tytułów objętych wsteczną kompatybilnością trwa wyjątkowo długo. Niemniej, niedawno jeden ze sprawdzonych informatorów, WalkingCat, udostępnił na Twitterze ciekawą grafikę, o czym zresztą pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Przypuszczenia dotyczące tego, że widoczne na niej produkcje zostaną dołączone do omawianego programu okazały się słuszne, zaś już od dziś możliwe będzie zagranie w nie na konsolach Xbox One.

Jak wiadomo, gry powstające lata temu są teraz w swojej oryginalnej formie po prostu brzydkie. Nie chodzi tu nawet o wykorzystane w nich tekstury czy modele, lecz o wykorzystywaną przez nie rozdzielczość. Niegdyś ekrany w naszych domach były sporo mniejsze, dzięki czemu problem ten nie był zauważalny, jednakże uruchamiając obecnie produkcję z roku 2001 na 50 calowej plazmie trudno się nie zrazić – w końcu wszystko wyglądać będzie na niesamowicie nieostre i rozmazane. Aby tego uniknąć, gry które trafiają do programu wstecznej kompatybilności Xbox dostosowane zostały do współczesnych standardów rozdzielczości, które w przypadku konsol wynoszą 1080p. Nietrudno natrafić na informacje, według których zyskają one nawet wsparcie dla jakości 4K po ukazaniu się Xbox One X, wydaje się to jednak przesadzone (przynajmniej w przypadku większości tytułów). Poniżej znajdziecie rozpiskę tytułów które trafią dziś do programu wstecznej kompatybilności wraz z ich cenami:

 • Star Wars – Knights of the Old Republic (9.99 dolarów)
 • Ninja Gaiden Black (9,99 dolarów)
 • Crimson Skies: High Road to Revenge (9,99 dolarów)
 • Fuzion Frenzy (9,99 dolarów)
 • Prince of Persia The Sands of Time (9,99 dolarów)
 • Psychonauts (9,99 dolarów)
 • Dead to Rights (9,99 dolarów)
 • BLACK (9,99 dolarów)
 • Grabbed by the Ghoulies (9,99 dolarów)
 • Sid Meier’s Pirates! (9,99 dolarów)
 • Red Faction 2 (14,99 dolarów)
 • BloodRayne 2 (9,99 dolarów)
 • KOF Neowave (9,99 dolarów)

Prawdę powiedziawszy, w dobie dzisiejszej grafiki i efektów specjalnych wątpliwym wydaje się, by powyższe tytuły cieszyły się wzięciem wśród nowych odbiorców. Nie jest to jednak problem, bowiem ich przerobienie na konsolę Xbox One dedykowane jest graczom, którzy mieli z nimi już do czynienia i czują do nich sentyment. Warto również wspomnieć o tym, że cena niecałych 10 dolarów jest stosunkowo niska w porównaniu do współczesnych produkcji. Mało tego, jeśli posiadamy nośnik z oryginalną edycją którejś z powyższych gier nie zapłacimy wcale – wystarczy umieścić go w napędzie naszej konsoli. Tak więc weteranom nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po kontroler i powspominać stare czasy!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/original-xbox-games-are-coming-to-xbox-one-backward-compatibility-tomorrow

Polecamy również w kategorii Xbox One

Komentarze

 • Autor 19:31 24.10.2017

  Czekam na gry z serii Crash i Spyro wydane na oryginalny Xbox.

Skomentuj

Autor