Dynamiczne kafelki jako gadżety pulpitu w Windows 10?

Dynamiczne kafelki jako gadżety pulpitu w Windows 10?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:01
07.12.2014
2 komentarze
10797 wyświetleń

Jest taka rzecz, za którą tęsknią niektórzy użytkownicy Windows 8/8.1. To gadżety pulpitu, wdrożone w Windows Vista, a potem rozwinięte w Windows 7. Gadżety zostały 'porzucone' przez Microsoft w 2012 r. z powodów bezpieczeństwa, a dokładniej - ich podatności na ataki exploitami. Autorzy zewnętrznych gadżetów mogli dołączyć do nich kod, umożliwiający przejęcie kontroli nad systemem. Od czasu premiery Windows 8 nie znalazło się nic, co mogłoby zastąpić dawne gadżety.

Nie oznacza to bynajmniej braku zapotrzebowania na taką funkcjonalność. Pewne nieoficjalne rozwiązania pozwalają na umieszenie gadżetów na pulpicie we wszystkich systemach od Windows Vista wzwyż, wliczając w to Windows 10. Są to jednak rozwiązania niewspierane oficjalnie przez Microsoft. Czy w przyszłości sytuacja się odmieni?

Gadżety pulpitu

Microsoft nie podjął próby integracji kafelków z pulpitem. Windows 10: build 9860 pozwala już wprawdzie tworzyć na pulpicie skróty do aplikacji Modern, jednak nadal pozostają one zwykłymi ikonami. By zyskać wgląd w jakiekolwiek treści, będziemy musieli uruchomić daną aplikację. A gdyby tak umożliwić przypinanie dynamicznych kafelków do pulpitu i tym samym wprowadzić do niego więcej życia?

Kafelki pulpitu

Dziś coraz większa liczba użytkowników korzysta z wielu ekranów. Takie rozwiązanie byłoby idealnym środowiskiem dla dynamicznych kafelków. Byłoby to jednak stosunkowo znaczącą ingerencją w klasyczne wyobrażenie interakcji Modern UI z klasycznym, desktopowym schematem interfejsu. Z podobnych rozwiązań korzystają m. in. użytkownicy Androida czy Linuksa, który ostatnio został włączony do spektrum zainteresowań Microsoftu.

Szansa na wprowadzenie kafelków jako elementów pulpitu jest całkiem realna. Microsoft nie ukrywa, że liczy na feedback użytkowników programu Windows Insider i zamierza brać go pod uwagę przy dalszym rozwoju systemu. By zasugerować firmie opisywaną wizję, możemy skorzystać z apki Windows Feedback, wybrać Desktop, Desktop background a następnie tiles i wysłać swoją sugestię.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/with-gadgets-long-dead-microsoft-should-give-us-pinned-live-tiles-in-windows-10

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • ciekawe 12:10 28.12.2015

    Gadżety pulpitu mogłyby być udostępniane w sklepie Windows. Na tej samej zasadzie, jak programy - tzw. apki (aplikacje) udostępniane są w sklepie Android (początkowa nazwa Market, obecnie Google Play), Brak gadżetów na Pulpicie jest jedną z przyczyn, która powoduje, że użytkownicy nie chcą przejść z Windows 7 (gdzie najbardziej rozbudowany był ten system gadżetów) do Windows 10. Czyżby w Microsoft nie wpadli na to, że można ten system darmowych, a następnie płatnych gadżetów wdrożyć i na nim zarobić?

  • lol 09:20 24.07.2016

    Dokładnie aż dziwne że tego jeszcze nie wprowadzili to była by prawdziwa rewolucja.

Skomentuj

Autor