Drenaż baterii w Surface Book 2 nie jest wadą, tylko następstwem pewnej funkcji

Drenaż baterii w Surface Book 2 nie jest wadą, tylko następstwem pewnej funkcji

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:25
21.11.2017
0 komentarzy
1120 wyświetleń

W ubiegłym tygodniu PCWorld zwrócił uwagę na problem pojawiający się w niektórych egzemplarzach 15-calowego Surface Book 2. Okazało się, że jego bateria nie współpracuje z zasilaczem i w rezultacie rozładowuje się nawet podczas podłączenia do ładowania. Problem występuje jednak tylko wtedy, gdy suwak Trybu zasilania ustawiony jest na "Najlepszą wydajność", co nie jest ustawieniem domyślnym.

Drenaż baterii w zasilanym z gniazdka laptopie wydaje się zjawiskiem zaskakującym, ale Microsoft przekonuje, że wszystko odbywa się zgodnie z planem. Jak czytamy w specjalnym oświadczeniu dla serwisu The Verge, "Surface Book 2 został zaprojektowany, by zapewnić niezrównaną moc i wydajność każdemu, kto potrzebuje wydajnej maszyny do pracy i tworzenia, co czyni go świetną opcją dla profesjonalistów STEM (projektantów, deweloperów, inżynierów). Suwak Trybu zasilania w Surface Book 2 daje użytkownikowi kontrolę nad zakresem wydajności i żywotności baterii. W niektórych bardzo intensywnych i długotrwałych scenariuszach grania, gdy suwak ustawiony jest na opcję 'Najlepszej wydajności', bateria może się rozładowywać, nawet gdy Surface Book 2 jest podłączony do zasilania przy pomocy dostarczonego w zestawie zasilacza. Zarządzanie zasilaniem zostało jednak zaprojektowane w taki sposób, że bateria nigdy nie rozładuje się całkowicie, zapewniając użytkownikom możliwość dalszej pracy, tworzenia lub grania".

Tryb zasilania ustawiony na Najlepszą wydajność w Surface Book 2

Gdy ustawimy suwak na "Najlepszą wydajność", zwiększa się oczywiście ogólny pobór mocy. Jest tak m.in. na skutek zmiany szybkości taktowania zegara w Nvidii GeForce GTX 1060 na ok. 1,4 GHz. Microsoft przekonuje jednak, że bateria nigdy nie umrze, ponieważ przy większym rozładowaniu taktowanie GPU zostaje ograniczone do ok. 1 GHz, a Surface Book 2 rozpoczyna ponowne ładowanie. Niestety, może się to okazać problematyczne dla graczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wiele współczesnych tytułów wymaga sporej mocy obliczeniowej, o którą trudno w trybie oszczędzania energii.

Surface Book 2 mimo "niezrównanej mocy i wydajności" nie jest rozwiązaniem bezkompromisowym i po pewnej dawce solidnych obciążeń będzie po prostu zmuszony wrzucić na niższy bieg. Nie jest właściwie jasne, dlaczego Microsoft nie wyposażył urządzenia w mocniejszą ładowarkę, co byłoby możliwe, jako że port Surface Connect obsługuje do 120 W.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-surface-book-2s-power-issues-are-a-feature-not-a-bug

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

Skomentuj

Autor