Dostępność przede wszystkim. Xbox Adaptive Controller oficjalnie zapowiedziany!

Dostępność przede wszystkim. Xbox Adaptive Controller oficjalnie zapowiedziany!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:59
17.05.2018
0 komentarzy
853 wyświetlenia

Parę dni temu do sieci wyciekła grafika koncepcyjna, o której mówiło się, że przedstawia nowy rodzaj kontrolera Xbox dla niepełnosprawnych czy osób, mających problemy z obsługą standardowego kontrolera. Wszystko to okazało się prawdą. Microsoft obchodzi dziś Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day) i przy tej okazji zapowiada Xbox Adaptive Controller.

Xbox Adaptive Controller

"W Xbox mamy design kontrolera, który nasi fani kochają, jednak dla graczy z ograniczeniami mobilności lub graczy nieużywających obu rąk ten design kontrolera może nie działać najlepiej" - mówi James Shields z Microsoft Produkt Marketing. Xbox Adaptive Controller całkowicie zrywa z takimi ograniczeniami. Można go używać zarówno jedną ręką i jedną stopą, jak i jedną ręką i ramieniem lub jedną stopą i brodą. Przy pomocy technologii Microsoft Copilot użytkownicy ze sprawniejszą drugą ręką mogą dodatkowo używać standardowego kontrolera, a połączenie to Xbox potraktuje jako jeden kontroler. Z drugiego połączonego kontrolera może też korzystać druga osoba pomagająca graczowi. Możliwych konfiguracji jest naprawdę wiele, podobnie jak dostępnych akcesoriów.

Kontroler - jak sama nazwa wskazuje - potrafi się dostosować. Jego dwa duże przyciski (które nie wymagają większej siły nacisku) można przemapować, a każdej z funkcji kontrolera Xbox przypisane jest indywidualne złącze 3,5 mm, do którego można podłączyć różnego rodzaju przełączniki i akcesoria, z którymi interakcja powoduje wywołanie określonych akcji kontrolera. Po obu stronach znajdują się też złącza USB Type-A pozwalające podpiąć joysticki, zastępujące joysticki Kontrolera bezprzewodowego Xbox. Działanie każdego przycisku można skonfigurować w aplikacji Xbox Accessories.

Mamy zatem odpowiedź na nurtującą nas wcześniej kwestię minimalizmu bazowego urządzenia. Jest on po prostu rozszerzalny poprzez cały wachlarz akcesoriów, takich jak kontrolery w formie pedałów (jak w maszynie do szycia) czy obsługiwanych nawet ustami. Xbox Adaptive Controller został przez Microsoft wyceniony na 99,99 dolarów (ok. 365 zł), co jest ceną przystępną, biorąc pod uwagę ceny podobnych rozwiązań dla niepełnosprawnych. Gracze muszą jednak mieć na uwadze to, że każde dodatkowe akcesorium trzeba będzie zakupić oddzielnie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://news.microsoft.com/stories/xbox-adaptive-controller/

Polecamy również w kategorii Xbox One

Komentarze

Skomentuj

Autor