Dlaczego w Windows 10 S nie uruchomimy Linuksa ani wiersza poleceń?

Dlaczego w Windows 10 S nie uruchomimy Linuksa ani wiersza poleceń?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/22/2017, 2:17 PM

Liczba odsłon: 2319

Zaprezentowany na początku tego miesiąca Windows 10 S to system, który wyróżniać się ma dwiema cechami - wydajnością i bezpieczeństwem. Zapewnia to m.in. ograniczenie możliwości uruchamiania aplikacji do tych pochodzących ze Sklepu Windows. Innymi słowy, jeśli program nie znajduje się w Sklepie, użytkownik Windows 10 S może o nim zapomnieć (chyba że wykona upgrade do wersji Pro - dla niektórych będzie on darmowy). Okazuje się jednak, że nawet Sklep nie jest gwarantem uruchomienia każdej aplikacji.

Początkowo wydawać by się mogło, że jeśli aplikacja lub zawartość znajduje się w Sklepie Windows, to musi się ona uruchomić w Windows 10 S. Microsoft jednak takiej gwarancji nigdy nie dał, czego przykładem jest choćby kwestia Linuksa. Na minionej konferencji Build 2017 firma przedstawiła kilka nowości, które trafią do Sklepu. Chodzi o aplikacje pokroju Spotify i iTunes, ale też trzy dystrybucje Linuksa - Ubuntu, openSUSE i Fedora. Choć Windows 10 od dłuższego czasu pozwala uruchomić powłokę linuksową, nie dotyczy to wszystkich edycji systemu.

Microsoft tłumaczy, że w edukacyjnej wersji systemu nie uruchomimy Linuksa ani aplikacji konsolowych: "Sam fakt, że 'aplikacja' pochodzi ze Sklepu Windows NIE oznacza automatycznie, że jest bezpieczna i odpowiednia do uruchomienia w Windows 10 S. Są aplikacje, których uruchamianie nie jest dozwolone w Windows 10 S, wliczając w to wszystkie aplikacje wiersza poleceń, powłoki [shell] i Konsole". Skąd taka decyzja? "Windows 10 S jest dedykowany głównie użytkownikom nie-technicznym, a więc nauczycielom i uczniom szkół podstawowych, a także uczniom kierunków nie-technicznych, twórcom zawartości, artystom etc. - osobom, które zwykle nie chcą poświęcać wiele czasu i wysiłku na świrowanie ze swoim PC; osobom, które po prostu spodziewają się, że ich komputer będzie działał bezpiecznie, szybko, niezawodnie i efektywnie - wyjaśnia Microsoft.

By rozwiać wszelkie wątpliwości, Microsoft dodaje, że "Windows 10 S nie jest dobrze dopasowany do wielu deweloperów aplikacji/hakerów, adminów i profesjonalistów IT". W systemie tym nie uruchomimy więc nie tylko instancji linuksowych, ale też zaimplementowanych w Windows narzędzi, takich jak CMD czy PowerShell.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia