Darmowe narzędzie Microsoftu sprawdzi nasz stan ochrony przed Meltdown i Spectre

Darmowe narzędzie Microsoftu sprawdzi nasz stan ochrony przed Meltdown i Spectre

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:23
13.02.2018
0 komentarzy
1194 wyświetlenia

Rok 2018 w świecie IT rozpoczął się od skandalu związanego z wykryciem luk w zabezpieczeniach praktycznie wszystkich procesorów i ich nieco przedwczesnym ujawnieniem. Meltdown i Spectre nie znikały z nagłówków nawet niebranżowych wydawnictw, niemniej jednak w tym natłoku informacji umykało często jedno - jak w rzeczywistości sprawdzić, czy nasz komputer jest podatny, czy też zabezpieczony. Czy nowe narzędzie Microsoftu rozwieje w końcu te wątpliwości?

Windows Analytics, Spectre i Meltdown

Aktualizacje od producentów sprzętu i dostawców systemów operacyjnych zawierające łatki udostępniane były w tym roku kilka razy, bowiem zdarzały się mniej lub bardziej poważne problemy z kompatybilnością, rozruchem systemu, kluczami rejestru używanymi przez antywirusy etc. Jednak w przypadku firm nie te czynniki stanowiły o problemach z aktualizacjami. To raczej kiepski stan wiedzy - jak wynikało z badań opublikowanych 20 stycznia, tylko 16% badanych nie było pewnych, czy ich maszyny są zaktualizowane, a 41% administratorów nie było świadomych istnienia skryptu PowerShella, dzięki któremu można sprawdzić, czy urządzenie jest podatne, czy chronione.

By ułatwić klientom rozpoznanie stanu ochrony komputera przed Spectre i Meltdown, Microsoft ogłosił dzisiaj, że darmowe narzędzie Windows Analytics dla firm będzie posiadało taką funkcję. Kwestię newralgicznych łatek będzie można sprawdzić na systemach Windows 7 SP1, Windows 8.1 i Windows 10. Działanie usługi opiera się na trzech krokach. Najpierw sprawdzony zostanie program antywirusowy, a dokładniej to, czy jest zgodny z wymaganiami aktualizacji. Windows Analytics wykryje następnie, czy mamy zainstalowane niezbędne aktualizacje zabezpieczeń systemu Windows. Ostatnim krokiem będzie sprawdzenie stanu oprogramowania układowego (firmware'u) urządzenia.

Windows Analytics, Spectre i Meltdown

Windows Analytics jest usługą darmową w ograniczonym zakresie, obejmującym narzędzia Upgrade Readiness oraz Update Compliance. Pozostałe funkcje mogą wymagać subskrypcji. Warto też przypomnieć, że aktualizacje firmware'u chroniące przed Spectre i Meltdown mogą nieznacznie spowolnić pracę komputera, ale nie jest to nazbyt wysoka cena za bezpieczeństwo.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/business/2018/02/13/windows-analytics-now-helps-assess-meltdown-and-spectre-protections/

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo

Komentarze

Skomentuj

Autor